Strona główna » Blog » Zmiana prawa budowlanego- pozwolenie na budowę nie będzie już potrzebne.

Zmiana prawa budowlanego- pozwolenie na budowę nie będzie już potrzebne.

Pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych nie będzie już wymagane.  Od pierwszego lipca 2015r. wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. Najważniejszą zmianą jest rezygnacja z pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych.


Po wejściu nowych przepisów w życie aby rozpocząć budowę domu będzie wystarczyło tylko zawiadomienie o rozpoczęciu budowy, które należy złożyć w siedzibie starostwa powiatowego. Iinwestor będzie mógł rozpocząć budowę, jeżeli urząd nie zareaguje w ciągu 30 dni.
 

Według dotychczasowych przepisów każdy, kto chce wybudować dom jednorodzinny, musi uzyskać pozwolenie na budowę. Średni czas oczekiwania na pozwolenie to ponad 60 dni, a w dużych miastach nawet trzy miesiące.

Nowe przepisy sprawią, że czas przygotowań do inwestycji się skróci. Ze zmian wynika, że niepotrzebne będzie także pozwolenie na użytkowanie domu jednorodzinnego.

 

Do zawiadomienia trzeba będzie dołączyć także projekt inwestycji. Musi on być zgodny z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i normami prawa budowlanego. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa infrastruktury nie ma obawy, że nowe przepisy spowodują samowole budowlane.

 

Zdaniem ekspertów zyskają zarówno inwestorzy, jak i urzędnicy. Jedni będą mieli mniej formalności, a także oszczędzą czas, a urzędnicy będą mieli mniej pracy.

Marzena Rudnicka z Centrum imienia Adama Smitha zwraca uwagę, że zmiany są spójne z obowiązującymi przepisami budowlanymi, co oznacza, że inwestorzy nadal będą musieli je brać pod uwagę.