Strona główna » Blog » Zamiana mieszkania - jak to zrobić?

Zamiana mieszkania - jak to zrobić?

Alternatywą dla transakcji sprzedaży jednego mieszkania i kupna następnego jest… zamiana lokali. Decydują się na nią na przykład osoby starsze, które po śmierci współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać zbyt dużego mieszkania, a także osoby, które poszukują większego metrażu, ze względu na powiększenie rodziny. Jest to także ratunek dla osób, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy i nie są w stanie go dłużej spłacać. Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić transakcję zamiany mieszkań. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?


Na czym polega zamiana mieszkania?


Zamiana mieszkania jest transakcją wzajemną – w jej wyniku właściciele lokali deklarują wzajemnie przenieść własność swoich nieruchomości. Czynność reguluje artykuł 603 Kodeksu Cywilnego. Aby transakcja zamiany mieszkań była ważna, musi zostać przeprowadzona w formie aktu notarialnego, spisanego u notariusza. Dokument powinien zawierać dane dotyczące nieruchomości oraz potwierdzenia prawa własności do nich obydwojga właścicieli. Ze względu na to, że bardzo często wartość zamienianych lokali nie jest taka sama, w umowie notarialnej określona zostaje także dopłata, wyrównująca ową wartość. Dopłatę uiszcza strona, która dysponuje lokalem wycenianym niżej na rynku nieruchomości.

 

Jakiego rodzaju mieszkania zamieniane są najczęściej i jakie dokumenty są niezbędne


Zazwyczaj zamieniane są lokale własnościowe, wówczas właściciel takiego lokalu powinien przedłożyć akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości, akt notarialny darowizny lub poświadczenie spadku, na podstawie którego wszedł w posiadanie danej nieruchomości. Równie często zamienia się lokale spółdzielcze z własnościowym prawem do lokalu. Osoba pragnąca takie mieszkanie zamienić musi okazać w trakcie podpisywania aktu notarialnego o zamianie mieszkań umowę o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku mieszkań spółdzielczych własnościowych właścicielem budynku i gruntu jest spółdzielnia mieszkaniowa, a lokal nie posiada księgi wieczystej. Z chwilą nabycia prawa do mieszkania właściciel staje się jednak obowiązkowo członkiem spółdzielni, a także zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni. Dlatego też właściciel może takim lokalem dysponować w swobodny sposób: może go wynająć, sprzedać, przekazać w spadku lub właśnie zamienić.

 

Dlaczego zamiana lokalu jest dobrym wyjściem z pułapki kredytowej?


Zamiana lokalu będzie dobrym rozwiązaniem nie tylko wtedy, gdy sytuacja życiowa właściciela lokalu ulegnie zmianie i w związku z tym dotychczasowe mieszkanie nie będzie już spełniało jego wymagań. Na zamianę mieszkań bowiem równie często decydują się osoby, które mają problemy ze spłatą kredytu mieszkaniowego, a cena rynkowa za lokal nie pokrywa kosztów zaciągniętej pożyczki. Wówczas zamieniają one dotychczasowy lokal na inny, który owe zobowiązania pokryje – w ten sposób nowe mieszkanie staje się zabezpieczeniem zaciągniętego kredytu hipotecznego. Jeśli lokal jest objęty hipoteką, wartość nowego mieszkania wyceni bank i podejmie decyzję, czy stanie się ono właściwym zabezpieczeniem kredytu.

 

Nasze biuro nieruchomości oferuje wszelką pomoc w zamianie mieszkań. Znajdziemy lokal, odpowiadający twoim oczekiwaniom i skontaktujemy cię z jego właścicielem. Dopilnujemy wszystkich formalności, a także doradzimy, czy w twoim przypadku zamiana mieszkania będzie opłacalna.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]