Strona główna » Blog » Zakup zadłużonego mieszkania – kiedy to się może opłacać?

Zakup zadłużonego mieszkania – kiedy to się może opłacać?

Zamierzasz kupić mieszkanie pod wynajem lub odsprzedaż? Zastanawiasz się pomiędzy nieruchomościami zadłużonymi a takimi, które nie są w żaden sposób obciążone? Wbrew pozorom to właśnie ten pierwszy wariant może najbardziej ci się opłacić.


Kiedy warto kupić zadłużoną nieruchomość?


Wiele osób kupuje mieszkania z myślą o inwestycji w obrót nieruchomościami. Choć zakup nieruchomości obciążonej zadłużeniem może wydawać się pomysłem karkołomnym, w rzeczywistości może okazać się bardzo lukratywnym posunięciem. Zanim jednak rozpoczniesz poszukiwania, powinieneś dowiedzieć się, na co uważać i na co zwrócić uwagę.

 

To, czy i jak wiele można zyskać na kupnie zadłużonego mieszkania, zależy m.in. od rodzaju obciążenia. Zadłużenie wystawionej na sprzedaż nieruchomości zazwyczaj wynika z problemów finansowych poprzednich właścicieli. Chcąc jak najszybciej zdobyć pieniądze na spłatę długów, zazwyczaj znacznie obniżają oni cenę mieszkania. Zdarza się również, że zostaje ono przejęte przez komornika i staje się obiektem postępowania egzekucyjnego. W efekcie tego typu działań cena mieszkania może zostać znacznie obniżona.

 

Najbardziej zyskowną inwestycję stanowią właśnie te mieszkania, na których ciąży hipoteka przymusowa czy te, które zostały zajęte przez komornika – ich cena nieraz jest niższa nawet o 70% wartości rynkowej. To stwarza wiele możliwości związanych z inwestowaniem – dobrym pomysłem jest np. przeprowadzenie generalnego remontu zakupionego mieszkania i następnie odsprzedanie go ze znacznym zyskiem. Tego rodzaju działalność jest opłacalna do tego stopnia, że w niektórych przypadkach stanowi główne źródło dochodów inwestora.

 

Kupujesz zadłużone mieszkanie? Sprawdź jego stan prawny

 

By jednak takie działanie było opłacalne, powinieneś zdobyć najpierw pewną wiedzę dotyczącą kosztów materiałów remontowych i ewentualnego zatrudnienia ekipy, przede wszystkim zaś – mieć przynajmniej podstawową znajomość mechanizmów rządzących rynkiem nieruchomości. Jeżeli więc dopiero zamierzasz zaangażować się w tego typu inwestycję, skorzystaj z usług biura nieruchomości oferującego profesjonalne pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

 

Co więcej, by uniknąć ryzyka, jakie wiąże się z takim zakupem, powinieneś dopilnować kilku ważnych czynności. Jedną z nich jest sprawdzenie wysokości zadłużenia i listy dłużników. Pamiętaj, że oprócz samego długu do puli dochodzą jeszcze odsetki, a niekiedy także i zobowiązania dotychczasowych właścicieli wobec dostawców mediów. Sprawdź też, na kim spoczywa obowiązek uregulowania zadłużenia – jeżeli na nabywcy mieszkania, taki zapis znajdzie się w umowie.


Kolejnym ważnym krokiem jest przejrzenie księgi wieczystej mieszkania – ze szczególnym uwzględnieniem działów II, III i IV, które dostarczą ci m.in. informacji odnośnie osób, które mają prawo do współwłasności mieszkania. Jeżeli nieruchomość nie posiada księgi, skontaktuj się z właścicielem i poproś o jej założenie.