Strona główna » Blog » Zakup mieszkania za gotówkę, a kwestie formalne

Zakup mieszkania za gotówkę, a kwestie formalne

Kupno mieszkania za gotówkę to doskonała forma lokowania swojego kapitału i marzenie niejednego inwestora. Jak wyglądają kwestie formalne w przypadku takiego zakupu? Sprawdźcie sami.


Zakup nieruchomości za gotówkę


Zakup mieszkania za gotówkę to spora oszczędność porównując do zakupu finansowanego kredytem hipotecznym. Nie jest zatem zaskoczeniem, że obecnie już ponad 40% tego typu transakcji opłacanych jest właśnie gotówką. Pominięcie wnioskowania o kredyt pozwala znacznie przyspieszyć całą procedurę i dodatkowo minimalizuje ilość formalności, jakich trzeba dopilnować. Co więcej, naszym klientom zawsze podkreślamy, że dla kupującego jest to dobra karta przetargowa, dzięki której często można wynegocjować lepszą cenę nieruchomości, gdyż sprzedający szybko i bezproblemowo otrzymuje swoją należność.

 

Jednak, mimo że kupno mieszkania za gotówkę jest znacznie prostsze i szybsze, to jednak nadal należy pamiętać o pewnych aspektach prawnych, których nie da się pominąć.

 

Formalności krok po kroku


Decydując się na zakup mieszkania, możecie wybierać spośród dwóch opcji:

  • kupić mieszkanie z rynku wtórnego,

  • kupić mieszkanie od dewelopera.

 

Jeśli decydujecie się na pierwsze rozwiązanie, podstawową kwestię stanowi sporządzenie umowy kupna - sprzedaży. Tutaj bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z wszystkimi jej punktami i przeanalizowanie ewentualnych zobowiązań i terminów płatności. Każda tego typu umowa powinna mieć też formę aktu notarialnego, w związku z tym należy dodatkowo udać się do notariusza, aby uzyskać wspomniany dokument.

 

Mieszkanie od dewelopera


Nieco inaczej wygląda sprawa zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, prosto od dewelopera. Zazwyczaj transakcja jest zawierana jeszcze przed ukończeniem budowy, w związku z tym w pierwszej kolejności podpisuje się umowę wstępną i wpłaca zadatek. Kolejne transze reguluje się później, jednak zawsze rekomendujemy, aby ostatecznie sfinansować transakcję już po odebraniu kluczy, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 

Niezależnie od tego, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego, należy pamiętać także o wpisie do księgi wieczystej. Informacja o nowym właścicielu powinna zostać tam zawarta zaraz po sfinalizowaniu transakcji.