Strona główna » Blog » Zakup mieszkania w kamienicy i wykup udziału - na czym to polega?

Wykup udziału w kamienicy - dlaczego warto?

Kupno mieszkania w kamienicy może okazać się świetną inwestycją. Bardzo często lokale w kamienicach nawet w dużych miastach są bardzo przystępne cenowo. Co więcej, to także możliwość zamieszkania w centrum. Właściciele kamienic w ostatnich latach inwestują w nieruchomości i oferują mieszkania w wysokim standardzie. Jednak przy zakupie mieszkania w kamienicy, warto pamiętać o wykupie udziału w tej nieruchomości.Udział w kamienicy - czym jest?


Wykupienie udziału w kamienicy jest kluczem do pełnej własności. Podczas zakupu mieszkania należy mieć na uwadze różnicę między nabyciem pełnej wartości nieruchomości a wykupem udziału.

Wykup udziałów oznacza zostanie współwłaścicielem kamienicy, a nie tylko samego mieszkania. Jest to istotne szczególnie, kiedy kamienica składa się z wielu lokali mieszkalnych i części wspólnych.


Dlaczego warto wykupić udziały w kamienicy?


Wykup udziałów może okazać się opłacalną inwestycją na lata. Przede wszystkim jako właściciel, uzyskać można wpływ na decyzje związane z zarządzaniem nieruchomością. Dotyczy to remontów, modernizacji czy ustalania opłat za utrzymanie budynku. Decyzje te podejmowane są zazwyczaj wspólnie przez wszystkich właścicieli udziałów.

Co więcej, wykup jest także korzystny w perspektywie finansowej. W kamienicy istnieje możliwość wydzielenia lokalu, który w przyszłości będzie wynajmowany lub sprzedany. Wówczas zysk z inwestycji może być większy, gdyż ceny nieruchomości zwykle rosną.

W przypadku sprzedaży mieszkania, cena z wykupem udziałów również wzrasta. Co więcej sam proces sprzedaży lokalu bez udziałów może być bardziej skomplikowany i wymagać czasu.

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]