Strona główna » Blog » Zakup mieszkania - rynek wtórny czy pierwotny?

Zakup mieszkania - rynek wtórny czy pierwotny?

Wiele osób planujących zakup mieszkania zastanawia się, czy postawić na nowe lokum w stanie deweloperskim, czy też skorzystać z atrakcyjnych ofert rynku wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W tym przypadku wiele zależy nie tylko od tego, jakim budżetem dysponujemy, ale również od indywidualnych preferencji.


W tym artykule chcielibyśmy przeanalizować obie możliwości, skupiając się na najważniejszych zaletach i mankamentach zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i pierwotnego.

Szeroka oferta mieszkań na rynku wtórnym

Mieszkania z rynku wtórnego mogą być dla wielu bardzo ciekawą opcją i to nie tylko z powodów finansowych. Przede wszystkim w tym przypadku możemy nabyć stosunkowo tanie mieszkanie nawet w centrum. Co więcej, można znaleźć sporo ofert mieszkań po remoncie w Bydgoszczy, do których można prowadzić się niemal natychmiast. Jest to więc doskonała opcja dla wszystkich, którzy potrzebują szybko wprowadzić się do nowo zakupionego lokum. Tego rodzaju mieszkania są zwykle również nieco tańsze. Dodatkowo tak jak w przypadku nowych mieszkań, można próbować negocjować ceny, a transakcja jest zwykle dość szybko realizowana.

Z uwagi na fakt, że mieszkania na rynku wtórnym znajdują się w budynkach już zamieszkałych, można wcześniej ocenić sąsiadów i okolicę. To również najlepsza opcja dla osób, które poszukują mieszkania jak najbliżej centrum lub nawet w samym sercu miasta.

Trzeba pamiętać też o pewnych wadach, które mogą, chociaż wcale nie muszą wystąpić. Przede wszystkim często mieszkanie lub sam budynek będzie wymagał remontu. Niekiedy w starym budownictwie koszty utrzymania i czynsz są dość wysokie. Przed zakupem takiego mieszkania zaleca się korzystania z usług fachowca, który będzie w stanie profesjonalnie ocenić stan techniczny mieszkania oraz wykryć ewentualne usterki.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Są zupełnie nowe, bez żadnych śladów użytkowania, świeżo wykończone. Można je urządzić zgodnie z własnymi preferencjami. Znajdują się też w nowo wybudowanych budynkach, które zwykle zapewniają lokatorom wiele nowoczesnych udogodnień. Można skorzystać m.in. z parkingów podziemnych, przestronnych tarasów, wind itd. Zastosowane materiały i technologie podnoszą komfort użytkowania.

Minusem mieszkań deweloperskich może być konieczność długiego czasu oczekiwania na własne mieszkanie. Co więcej, nie można wprowadzić się do nich od razu, ponieważ zwykle trzeba je jeszcze urządzić i wyposażyć. Koszty zakupu i wykończenia mogą być wyższe niż w przypadku mieszkań z rynku wtórnego (chociaż oczywiście wszystko zależy od indywidualnej oferty). Gdy kupujemy mieszkanie we wczesnym etapie budowy, istnieje ryzyko bankructwa inwestora.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]