Strona główna » Blog » Zakup mieszkania do remontu - kiedy się opłaca?

Zakup mieszkania do remontu - kiedy się opłaca?

Chociaż nowe mieszkania deweloperskie cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem, lokale na rynku wtórnym stanowią równie kuszącą opcję, szczególnie pod kątem finansowym. Wiele z nich wymaga jednak wykonania generalnego remontu. Wbrew pozorom taka inwestycja może się być jednak opłacalna.


W tym artykule podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto zainwestować w mieszkanie do remontu.

Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Każda inwestycja wymaga dokładnej analizy pod względem opłacalności. Oferty mieszkań do remontu są urozmaicone. Czasami cała praca remontowa sprowadza się do odświeżenia i przystosowania lokalu do własnych potrzeb, ale są i takie, w których konieczne jest zrealizowanie gruntownych prac naprawczych. Całkowita wartość takiego mieszkania to suma zakupu oraz koszt późniejszego remontu.

 

Niemniej dla wielu osób mieszkanie do remontu nadal jest kuszącą propozycją, szczególnie jeśli część prac można wykonać samodzielnie. Oczywiście można też zminimalizować koszty, używając materiałów nieco niższej jakości, chociaż takie rozwiązanie może nie być opłacalne w dłuższej perspektywie.

Podczas inwestowania w mieszkanie do remontu koniecznie należy ocenić stan techniczny całego budynku. Z reguły nie opłaca się remontować lokali w budynkach, w których nadal stosowane są stare instalacje. Nie zaleca się kupować mieszkań w budynkach zrujnowanych, niewłaściwie zarządzanych, znajdujących się w mało atrakcyjnych dzielnicach itd. Chociaż koszt takich nieruchomości może być bardzo niski, to w większości przypadków nie zapewnią nam one odpowiedniego komfortu życia, szczególnie jeśli zależy nam na mieszkaniu dla rodziny.

 

Najlepiej kupować mieszkania do remontu znajdujące się w niewielkich, niskich budynkach i w dobrej lokalizacji. Dlaczego niskie budynki? Ponieważ zwykle mają niższe koszty utrzymania i są o wiele lepiej zachowane, nawet jeśli wydrukowane były kilkanaście lat wcześniej. Niekiedy ciekawe lokale na sprzedaż dostępne są również w starszych kamienicach. W tym przypadku jednak koniecznie należy sprawdzić stan techniczny takiego obiektu. Warto też dowiedzieć się, jak wysoki jest fundusz remontowy, którego celem jest pokrycie przyszłych prac naprawczych w obrębie całej kamienicy.

Podsumowując: zakup mieszkania do remontu może być dobrą inwestycją, ale tylko wtedy, gdy dobrze oszacujemy koszt późniejszych prac naprawczych i sprawdzimy stan techniczny całego budynku.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]