Strona główna » Blog » Zakup domu z rynku wtórnego na kredyt – to musisz wiedzieć

Jak bezpiecznie przejść przez proces kupna domu na rynku wtórnym?

Rozważasz kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości z rynku wtórnego? Zanim podejmiesz decyzję powinieneś zapoznać się z kilkoma kluczowymi kwestiami, które na drodze do twojego wymarzonego domu mogą przynieść ci zarówno korzyści, jak i wyzwania, z którymi możesz się zmierzyć. W dzisiejszym artykule krok po kroku pomożemy ci bezpiecznie przejść przez każdy etap procesu kupna domu na rynku wtórnym. Zachęcamy do lektury!Co to jest rynek wtórny? 

Rynek wtórny to segment nieruchomości, w którym kupowane i sprzedawane są mieszkania, domy, biurowce, a także inne obiekty, które były już wcześniej użytkowane. Natomiast w przypadku obiektów nowo wybudowanych mamy do czynienia z rynkiem pierwotnym.

Nieruchomości na rynku wtórnym są zazwyczaj bardziej zróżnicowane pod względem lokalizacji, metrażu i ceny niż te z rynku pierwotnego, jednakże należy pamiętać o tym, żeby przed zakupem dokonać analizy technicznej i podliczyć koszty eksploatacyjne.

Wybierz ofertę kredytowania pod kątem oprocentowania

Podczas wyboru oferty kredytowej mamy dwie możliwości do wyboru: oprocentowanie zmienne oraz oprocentowanie okresowo stałe. 

W przypadku oprocentowania zmiennego całkowity koszt kredytu jest uzależniony od wysokości stóp procentowych, a te w wyniku inflacji prowadzą do sporych wahań.

Oprocentowanie stałe przez 5 lat chroni kredytobiorcę przed wzrostem stóp procentowych, jednak bank może zaproponować nową stawkę. W przypadku braku zgody oprocentowanie staje się zmienne zgodnie z tym, co zostało zapisane w umowie.

Banki wymagają również, by wysokość wkładu własnego wynosiła minimum 20%. Nie zapominajmy również o obliczeniu zdolności kredytowej. W tym celu warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Pomoże on również w kompletowaniu dokumentacji i przedstawi najkorzystniejsze oferty kredytowe.

Wycena rzeczoznawcy majątkowego

Ceny na rynku wtórnym mogą być bardziej elastyczne, z większymi możliwościami do negocjacji, w zależności od stanu nieruchomości. Uprawniony do tego rzeczoznawca majątkowy oszacuje wartość nieruchomości, analizując standard nieruchomości, jej otoczenie czy czynniki ryzyka.

To należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości

Nabywcy nieruchomości z rynku wtórnego przejmują wszelkie prawa i obowiązki związane z nią, w tym ewentualne hipoteki, zobowiązania prawne czy podatkowe. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości w księdze wieczystej. Nie pomiń również analizy stanu technicznego budynku, by oszacować ewentualny koszt remontu generalnego lub czy nieruchomość nie generuje ubytków energii.