Strona główna » Blog » Zakup domu z rynku wtórnego na kredyt – to musisz wiedzieć

Jak bezpiecznie przejść przez proces kupna domu na rynku wtórnym?

Rozważasz kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości z rynku wtórnego? Zanim podejmiesz decyzję powinieneś zapoznać się z kilkoma kluczowymi kwestiami, które na drodze do twojego wymarzonego domu mogą przynieść ci zarówno korzyści, jak i wyzwania, z którymi możesz się zmierzyć. W dzisiejszym artykule krok po kroku pomożemy ci bezpiecznie przejść przez każdy etap procesu kupna domu na rynku wtórnym. Zachęcamy do lektury!



Co to jest rynek wtórny? 

Rynek wtórny to segment nieruchomości, w którym kupowane i sprzedawane są mieszkania, domy, biurowce, a także inne obiekty, które były już wcześniej użytkowane. Natomiast w przypadku obiektów nowo wybudowanych mamy do czynienia z rynkiem pierwotnym.

Nieruchomości na rynku wtórnym są zazwyczaj bardziej zróżnicowane pod względem lokalizacji, metrażu i ceny niż te z rynku pierwotnego, jednakże należy pamiętać o tym, żeby przed zakupem dokonać analizy technicznej i podliczyć koszty eksploatacyjne.

Wybierz ofertę kredytowania pod kątem oprocentowania

Podczas wyboru oferty kredytowej mamy dwie możliwości do wyboru: oprocentowanie zmienne oraz oprocentowanie okresowo stałe. 

W przypadku oprocentowania zmiennego całkowity koszt kredytu jest uzależniony od wysokości stóp procentowych, a te w wyniku inflacji prowadzą do sporych wahań.

Oprocentowanie stałe przez 5 lat chroni kredytobiorcę przed wzrostem stóp procentowych, jednak bank może zaproponować nową stawkę. W przypadku braku zgody oprocentowanie staje się zmienne zgodnie z tym, co zostało zapisane w umowie.

Banki wymagają również, by wysokość wkładu własnego wynosiła minimum 20%. Nie zapominajmy również o obliczeniu zdolności kredytowej. W tym celu warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Pomoże on również w kompletowaniu dokumentacji i przedstawi najkorzystniejsze oferty kredytowe.

Wycena rzeczoznawcy majątkowego

Ceny na rynku wtórnym mogą być bardziej elastyczne, z większymi możliwościami do negocjacji, w zależności od stanu nieruchomości. Uprawniony do tego rzeczoznawca majątkowy oszacuje wartość nieruchomości, analizując standard nieruchomości, jej otoczenie czy czynniki ryzyka.

To należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości

Nabywcy nieruchomości z rynku wtórnego przejmują wszelkie prawa i obowiązki związane z nią, w tym ewentualne hipoteki, zobowiązania prawne czy podatkowe. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości w księdze wieczystej. Nie pomiń również analizy stanu technicznego budynku, by oszacować ewentualny koszt remontu generalnego lub czy nieruchomość nie generuje ubytków energii.