Strona główna » Blog » Zakup domu jednorodzinnego – co warto wiedzieć?

Zakup domu jednorodzinnego – co warto wiedzieć?

Wielu z nas marzy o posiadaniu własnego domu, często również z niewielką działką, na której będziemy mogli urządzić trawnik czy posadzić kwiaty oraz krzewy ozdobne. Chcielibyśmy mieć możliwość spokojnego wypicia kawy wśród zieleni na własnym tarasie lub w ogrodzie. Jesteśmy często zmęczeni życiem w zatłoczonych centrach miast, gdzie wokół mamy cały czas bardzo dużą liczbę ludzi. Nieraz chcemy również wreszcie uciec z ciasnych mieszkań w blokach, w których przeszkadzają nam hałaśliwi sąsiedzi znajdujący się za ścianą lub piętro wyżej.


Wszystkie te powody mogą nas skłaniać do zakupu domu jednorodzinnego, jednak pamiętajmy, by podczas szukania odpowiedniej dla siebie nieruchomości nie kierować się jedynie emocjami, ale przede wszystkim racjonalnie spojrzeć na wszystkie jej zalety oraz wady.

 

Zachowanie czujności

Przede wszystkim nie ufajmy jedynie słowu innych ani opisom nieruchomości w ofercie, ale najlepiej sprawdźmy na miejscu, jak wybrany przez nas dom prezentuje się na zewnątrz oraz wewnątrz. Jeśli sami nie znamy się na wszystkim, warto wybrać się na rekonesans z zaprzyjaźnionym specjalistą, aby ocenił stan instalacji elektrycznej, systemu kanalizacji oraz rur. Równie istotne jest sprawdzenie stanu prawnego takiego domu, aby nie okazało się, że jest zadłużony lub że ma do niego prawa kilka osób, a transakcję mamy zamiar prowadzić tylko z jedną z nich. Dobrze również jest obejrzeć ściany oraz sufity pomieszczeń, bowiem mogą na nich pojawiać się zacieki świadczące o występowaniu zawilgoceń, co jest bardzo niekorzystne dla zdrowia.

Gdy już wybierzemy się do urzędu, aby zapoznać się z dokumentami dotyczącymi stanu prawnego domu i działki, warto zobaczyć plany zagospodarowania przestrzennego pobliskich terenów, bo może okazać się, że za kilka lat będą wyglądały zupełnie inaczej niż teraz i powstanie blisko nas duże osiedle, zakład przemysłowy albo uciążliwe składowisko odpadów. Wtedy nasze marzenie o domu jednorodzinnym z daleka od wielkomiejskiego zgiełku legnie w gruzach, a dodatkowo trudniej będzie sprzedać nieruchomość położoną w tak niekorzystnym miejscu.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]