Strona główna » Blog » Zakup czy wynajem mieszkania - co się bardziej opłaca?

Zakup czy wynajem mieszkania - co się bardziej opłaca?

Każdy marzy o własnych czterech kątach, spokojnym miejscu, w którym może czuć się bezpiecznie i wypocząć po ciężkim dniu w pracy. Jednak zakup mieszkania to poważna inwestycja, wiążąca się często z zaciągnięciem kredytu bankowego oraz posiadaniem wkładu własnego. Alternatywą do kupna nieruchomości jest opcja najmu. Co więc się bardziej opłaca?  


Co dla kogo?

 

Zakup mieszkania kojarzy się z chęcią ustatkowania, założenia rodziny i poszukiwania w życiu stabilizacji. To decyzja, do której trzeba zwyczajnie dojrzeć, gdyż często wiąże się z powiązaniem swojego, dalszego życia z danym miejscem. Wynajem mieszkania to dobra opcja dla osób młodych, dająca zdecydowanie większą swobodę, gdyż można w zależności oczywiście od obowiązującej umowy najmu, zmienić miejsce zamieszkania w dowolnym momencie. 

 

Najem bywa jednak uciążliwy. Problemy z właścicielem mieszkania, zagmatwane umowy, a ponadto obecny wzrost cen na rynku nieruchomości sprawia, że jego koszt wynajmu jest równy racie, jaką należałoby zapłacić za kredyt hipoteczny. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego mieszkania. Wynajem i sprzedaż mieszkań - wraz z aktualnymi cenami obowiązującymi na rynku nieruchomości - można sprawdzić na naszej stronie internetowej.  

 

Porównanie kosztów kupna i najmu mieszkania

 

Koszt wynajmu mieszkania zależy od lokalizacji, metrażu czy standardu. Za lokal średniej wielkości trzeba zapłacić miesięcznie od ok. 2500 zł do nawet 3500 zł w stolicy kraju. Kupno takiej nieruchomości wiąże się z wydatkiem rzędu 350 000 - 450 000 zł, a rata kredytu hipotecznego, z okresem spłaty równym 25 lat to ok. 1500 - 2000 zł, w zależności od wysokości wkładu własnego.     

 

W związku z tym osobom, które posiadają choć trochę oszczędności, poleca się inwestowanie w nieruchomości. Jeśli jednak ani myślisz o stabilizacji i lubisz często zmieniać miejsce zamieszkania, to najem będzie dla Ciebie zdecydowanie lepszą opcją.   

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]