Strona główna » Blog » Zadatek a zaliczka na mieszkanie - jaka jest różnica?

Zadatek a zaliczka na mieszkanie - jaka jest różnica?

Mogłoby się wydawać, że zaliczka i zadatek są tym samym. Nic bardziej mylnego! To zupełnie inne rozwiązania do zarezerwowania sobie wybranego mieszkania. Czym się różnią?


Zaliczka na zakup mieszkania

Zaliczka to część wpłaty, którą należy uiścić za mieszkanie w trakcie jego zakupu. Zazwyczaj jest wpłacana podczas zawierania umowy przedwstępnej. Najczęściej to wpłata, która rezerwuje mieszkanie na czas decyzji kredytowej. Gdy już dochodzi do umowy końcowej, opłacana jest różnica do całości. Zaliczka w określonych sytuacjach podlega zwrotowi nie ma znaczenia, kto ponosi winę za przerwanie transakcji.

Zadatek na mieszkanie

Zadatek to nie częściowa wpłata, a finansowe zabezpieczenie. W tym przypadku podczas niedokonania zakupu nie podlega on zwrotowi. Tak jak w przypadku zaliczki, zadatek ponosi się na etapie podpisania umowy przedwstępnej. Zapis o bezzwrotnym zadatku ustalony został przez UOKiK. Co istotne, zadatek nie może wynosić pełnej kwoty wartości mieszkania.

Dlaczego warto wpłacić zadatek?

Zadatek sprawdzi się wówczas, gdy sprzedający chce odstąpić od umowy sprzedaży mieszkania. Ma on wtedy obowiązek zwrotu pełnej kwoty wpłaconej przez kupującego, ale kwota ta ulega podwojeniu! Oznacza to, że wpłacając zadatek na mieszkanie ma się pewność zakupu określonej nieruchomości na czas z użyciem wysokiej jakości materiałów.

Przy wpłacaniu zadatku należy mieć na uwadze termin wpłaty zadatku do umowy oraz wręczenia pieniędzy sprzedającemu. Informację o zadatku należy umieścić w umowie przedwstępnej, gdyż to ona decyduje o jego skuteczności. Przekazywane pieniądze traktowane jako zadatek są tylko, gdy zostają one wręczone podczas zawarcia tej umowy, a wpłacenie go w innym terminie wymaga zapisu.