Strona główna » Blog » Wysokość czynszu za mieszkanie - od czego zależy?

Od czego zależy wysokość czynszu?

Czynsz to comiesięczne opłaty administracyjne dla zarządcy, spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku zakupu mieszkania w Bydgoszczy, warto zwrócić uwagę na to, jak wysoki jest czynsz  - są także lokale, w których nie odprowadza się go wcale. Wiele czynników wpływa na to, jak wysoką opłatę należy uiścić za mieszkanie. 

Co opłacane jest w ramach czynszu?

W skład czynszu wchodzą opłaty zależne i niezależne od zarządcy. Mają one duży wpływ na to, jak wysoka będzie ostateczna kwota.

Opłaty zależne to pieniądze, które płaci się za utrzymanie budynku, naprawę usterek, ubezpieczenie, sprzątanie czy pensje ogrodników lub portierów.

Z kolei opłaty niezależne od zarządcy to wszelkie opłaty wynikające z eksploatacji. To m.in: opłata za wodę i kanalizację, opłata za ogrzewanie, opłata za energię elektryczną w częściach wspólnych, opłata za wywóz śmieci, a także podatek od nieruchomości.

Od czego zależy wysokość czynszu?

Czynsz może różnić się znacząco w zależności od wybranego lokalu. Często porównując dwa podobne mieszkania, ale w różnych lokalizacjach, okazuje się, że czynsz w jednej z nich może być znacznie większy. Wysokość czynszu zależy od miejsca, wspólnoty lub spółdzielni, liczby osób w mieszkaniu, a także usytuowania w bloku.

Istnieją także opłaty dodatkowe, a m.in. działalność kulturalno-społeczną. Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może organizować spotkania lub kluby, za które ponosi się opłatę.

Jak obliczyć czynsz za mieszkanie?

W celu oszacowania kosztów za mieszkanie należy wziąć przede wszystkim pod uwagę metraż mieszkania. Średnio dla całego kraju w mieszkaniu o przeciętnym standardzie i 50 mkw jest to około 700 zł.

Obejmuje to czynsz administracyjny, którego cena zależna jest od miasta i dzielnicy; opłaty za ogrzewanie, wodę oraz wywóz śmieci.


Mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]