Strona główna » Blog » Wynajem mieszkania na biuro a podatek od nieruchomości

Wynajem mieszkania na biuro a podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości jest opłatą obciążającą właściciela danego mieszkania. Zgodnie z ustawą obowiązują dwie różne stawki. Pierwsza z nich dotyczy budynków mieszkalnych bądź ich części i wynosi 0,51 zł od jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Druga obowiązuje właścicieli lokali związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bądź mieszkań przeznaczonych na prowadzenie działalności, i wynosi 17,31 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej. To, ile podatku użytkowego zapłacimy za dany lokal, jest zależne przede wszystkim od tego, w jaki sposób go użytkujemy.


Jak wyglądają opłaty związane z wynajmowaniem mieszkania na lokal użytkowy?

 

Jak widać, prowadzenie biura w mieszkaniu związane jest z opłacaniem wyższego podatku od nieruchomości. Kolejną opłatą jest podatek VAT. Dotyczy on tych właścicieli lokali, których obroty roczne przekraczają dwieście tysięcy złotych.  Jeżeli właściciel mieszkania korzysta ze zwolnienia podmiotowego, czyli jego roczny obrót jest niższy niż wymienione dwieście tysięcy złotych, to nie ma obowiązku odliczania podatku VAT od usługi najmu. Co ważne, zwolnienie to działa na mocy prawa, dzięki czemu nie ma konieczności zgłaszania nieprzekroczenia stawki obowiązującej do zwolnienia z podatku.

 

Właściciele lokali mieszkalnych wynajmowanych na biura są zobowiązani do uiszczania wyżej wymienionych podatków. Przedsiębiorca wynajmujący dane mieszkanie, jako że nie jest właścicielem nie ma obowiązku uiszczania opłat podatkowych. Umieszczenie w umowie zapisu o zobowiązaniu najemcy do opłacania podatku za nieruchomość jest niezgodne z prawem i nie ma mocy sprawczej. Jest to spowodowane tym, że przepisy podatkowe są bezwzględnie obowiązujące, a obowiązek opłacania podatku nie może być przeniesiony na osoby trzecie.

 

Podatek od nieruchomości opłacany jest przez osoby fizyczne w czterech ratach, natomiast osoby prawne opłacają go co miesiąc. Jeżeli całkowita kwota podatku nie przekracza stu złotych, powinna zostać uiszczona w terminie spłaty pierwszej raty.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]