Strona główna » Blog » Wolnostojący, segment czy bliźniak - jaki dom wybrać? (cz. II)

Wolnostojący, segment czy bliźniak - jaki dom wybrać? (cz. II)

Domy wolnostojące, segmenty i bliźniaki - to trzy formy jednorodzinnej zabudowy mieszkalnej, które stanowią alternatywę dla standardowych mieszkań w blokach. W pierwszym artykule z tej serii skupiliśmy się przede wszystkim na domach wolnostojących. W tej części scharakteryzujemy tzw. segmenty (szeregówki) i bliźniaki.


Domy w zabudowie bliźniaczej

Domy w zabudowie bliźniaczej to dwa przylegające do siebie budynki mieszkalne połączone wspólną ścianą (stąd też potoczne określenie “bliźniak”). Najczęściej budowane są na wąskich działkach, co wynika przede wszystkim ze specyfiki konstrukcji tych budynków. Do zabudowy bliźniaczej można wykorzystać działkę mającą zaledwie kilkanaście metrów szerokości, ponieważ już taka wielkość wystarczy, aby optymalnie zagospodarować przestrzeń pod zabudowę (w przypadku domu jednorodzinnego taka sama działka mogłaby być zbyt wąska).

Kwestia działek pod zabudowę bliźniaczą jest dość istotna, ponieważ wiąże się bezpośrednio z finansami. Do zbudowania bliźniaka potrzeba nieco mniejszego terenu niż w przypadku domów wolnostojących. Niższa cena działki to również mniejszy koszt całej inwestycji budowlanej. Co więcej, domy w zabudowie bliźniaczej bardzo często znajdują się na osiedlach zlokalizowanych blisko centrów miast, co dla wielu osób jest dodatkowym plusem.

Budowa domu bliźniaczego w większości przypadków jest tańsza niż wolnostojącego (chociaż oczywiście nie jest to reguła). Jedna ściana obiektu jest wspólna, zatem właściciel musi otynkować i ocieplić tylko trzy ściany. Co więcej, decydując się na budowę lub zakup bliźniaka, zwykle dzielimy koszty wspólnie z sąsiadem.

Teoretycznie dom-bliźniak to całkiem wygodne i opłacalne rozwiązanie. Są jednak pewne mankamenty. Przede wszystkim swoboda i prywatność, jaką daje nam dom wolnostojący, w tym przypadku jest nieco ograniczona. Dodatkowo nasze zadowolenie z inwestycji w dużej mierze uzależnione jest od sąsiada. Jeśli sąsiad, zamieszkujący drugą część zabudowy, będzie pomocy i mało uciążliwy, zapewne nie odczujemy zbytnio obecności innych ludzi po drugiej stronie ściany. Niestety nie zawsze tak jest, co należy wziąć pod uwagę już na etapie wyboru odpowiedniego typu zabudowy.

Domy w zabudowie segmentowej

Zgodnie z definicją domy w zabudowie szeregowej (segmentowej) to budynki mieszkalne połączone ze sobą dwiema ścianami lub jedną ścianą na krańcach szeregu. Warto przy tym dodać, że ten rodzaj zabudowy dotyczy ciągu od trzech domów wzwyż (bliźniaki stanowią połączenie dwóch domów, więc nie zaliczają się do tego typu zabudowy). Segmenty to kompromis między domem wolnostojącym a bliźniakiem, a jednocześnie alternatywa dla mieszkania w bloku. Obecnie powstaje coraz więcej osiedli domów szeregowych, przez co cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Głównym powodem tego zainteresowania jest oczywiście cena. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim budżetem na zakup domu wolnostojącego, a jednocześnie nie chcesz mieszkać w bloku, dom w zabudowie szeregowej może być optymalnym rozwiązaniem.

Osiedla w zabudowie szeregowej zwykle mają bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową, handlową i usługową. A i obecność sąsiadów może mieć swoje zalety w postaci nieco niższych rachunków za ogrzewanie. Jeśli będziemy mieć z nimi dobre relacje, z całą pewnością komfort mieszkania nie będzie gorszy niż w innych typach zabudowy mieszkalnej.

Niemniej zabudowa segmentowa nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie całkowitą prywatność, dużo wolnej przestrzeni wokół domu i możliwość samodecydowania o sposobach zagospodarowania terenu. Trzeba pamiętać, że przez cały czas będziemy połączeni jedną lub dwoma ścianami z sąsiednim budynkiem, co dla wielu osób jest równoznaczne z ograniczeniem komfortu.