Strona główna » Blog » Wolnostojący, segment czy bliźniak - jaki dom wybrać? (cz. I)

Wolnostojący, segment czy bliźniak - jaki dom wybrać? (cz. I)

Myśląc o domu, najczęściej mamy przed oczyma wolnostojący budynek z otaczającym go ze wszystkich stron ogrodem. W praktyce jednak jest to jeden z kilku rodzajów domów, jakie dostępne są obecnie na rynku. Oprócz obiektów mieszkalnych wolnostojących mamy do czynienia również z tzw. bliźniakami oraz segmentami. Różnice między nimi widoczne są nie tylko w specyfice zabudowy, ale i w cenie.


W serii dwóch artykułów postaramy się przedstawić specyfikę domów wolnostojących, segmentów i bliźniaków, skupiając się przede wszystkim na różnicach między nimi. W tym tekście skupimy się na krótkiej charakterystyce oraz wadach i zaletach domów wolnostojących.

Domy wolnostojące

Dom wolnostojący, zgodnie ze swoją nazwą, jest budynkiem, którego konstrukcja stanowi odrębną całość. Jednorodzinne domy wolnostojące to wciąż jeden z najczęstszych rodzajów zabudowy w naszym kraju. Dla większości Polaków to właśnie taki budynek mieszkalny ma najwięcej zalet. Z całą pewnością zapewnia najwięcej niezależności i swobody. Dodatkowo mieszkańcy domów wolnostojących mogą skorzystać również z prywatnego ogrodu otaczającego budynek.

W teorii większość argumentów przemawia za tym, że dom wolnostojący jest najlepszym z możliwych typów budowli do zamieszkania. Niestety warto wziąć pod uwagę również pewne wady tego rozwiązania. Dom to również nieco większe koszty zakupu oraz późniejszego utrzymania. Jest to związane z kilkoma czynnikami - zarówno cenami działek, większym metrażem, opłatami eksploatacyjnymi itp. Dodatkowo decydując się na dom wolnostojący, wszelkie naprawy czy remonty będziemy musieli dokonać we własnym zakresie.

Jak się zatem okazuje, tam, gdzie jedni widzą same zalety, inni bardzo szybko dostrzegą też pewne mankamenty. Jeśli jednak nie dysponujesz wystarczającym budżetem, a nie chcesz mieszkać w mieszkaniu w bloku, masz jeszcze dwa inne alternatywne rozwiązania, czyli domach w zabudowie segmentowej (szeregowej) i bliźniaczej, o których wspominamy w drugim artykule z tej serii.