Strona główna » Blog » W których województwach nieruchomości są najdroższe, a w których najtańsze?

W których województwach nieruchomości są najdroższe, a w których najtańsze?

Podczas planowania zakupu domu, mieszkania czy innej nieruchomości jednym z kluczowych parametrów jest cena. Wpływa na nią wiele czynników. Ważne jest oczywiście, czy dana nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego, jaki ma metraż i liczbę pomieszczeń oraz jaka jest jej lokalizacja. Mówiąc o lokalizacji, możemy mieć na myśli odległość od centrum miasta, szkół, sklepów czy terenów rekreacyjnych. Okazuje się jednak, że nieruchomości, które usytuowane są w różnych województwach, mogą znacznie różnić się cenami. W których województwach nieruchomości są najdroższe, a w których najtańsze?


Najtańsze nieruchomości 

 

Porównując ceny nieruchomości w poszczególnych województwach, warto zwrócić uwagę na to, że najczęściej zakup mieszkania w dużych miastach (na przykład wojewódzkich) często wiąże się cenami na podobnym poziomie niezależnie od tego, o jakim regionie Polski mówimy. Wyjątek stanowią również miejscowości turystyczne, w których zawsze ceny są wyższe niż na mniej atrakcyjnych terenach. Jednak zastanawiając się, w jakim województwie można kupić najtaniej nieruchomość, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na województwo lubuskie. Poszukując tanich nieruchomości, warto również zastanowić się nad zakupem domu lub mieszkania w województwie podlaskim albo świętokrzyskim, ponieważ tam ceny również są stosunkowo niskie. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje osiedlenie się we wspomnianych regionach i przekalkulować, czy oszczędność na zakupie nieruchomości nie będzie skutkowała pogorszeniem jakości życia, dostępu do terenów rekreacyjnych czy możliwości na rynku pracy.

 

Najdroższe mieszkania i domy 

 

Nie od dziś wiadomo, że kupno domu lub mieszkania w dużym mieście wiąże się z większym wydatkiem niż na prowincji czy w małym miasteczku. Najwyższe ceny nieruchomości możemy zaobserwować w pięciu polskich metropoliach. Mowa tutaj o Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie czy Gdańsku. Wysokie ceny nieruchomości w największych miastach wojewódzkich determinują również te, z którymi mamy do czynienia w miasteczkach, które są od nich oddalone. Ze stosunkowo drogimi nieruchomościami mamy zatem do czynienia przede wszystkim w województwie mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim, małopolskim czy dolnośląskim. Dla wielu osób są to jednak atrakcyjne lokalizacje do zamieszkania, które oferują wiele możliwości rozwoju zawodowego czy spędzania wolnego czasu.