Strona główna » Blog » Usytuowanie nieruchomości względem stron świata. Dlaczego to ma znaczenie?

Usytuowanie nieruchomości względem stron świata. Dlaczego to ma znaczenie?

Usytuowanie nieruchomości względem stron świata ma ogromne znaczenie dla samopoczucia domowników. Im więcej naturalnego światła zostanie w niej zapewnione, tym lepiej będą się oni w niej czuli. Odpowiednia ekspozycja mieszkania to także znaczne oszczędności w portfelu – bardziej nasłoneczniony naturalnie lokal oznacza mieszkanie bardziej dogrzane, a co za tym idzie, opłaty za ciepło będą w nim mniejsze.

 


Warto także zdać sobie sprawę, że zgodnie z prawem, przynajmniej jedno z pomieszczeń w mieszkaniu musi być nasłonecznione przez trzy godziny w dniach równonocy: 21 marca i 21 września. Dlatego też przyjęło się, że najlepszą ekspozycją jest usytuowanie nieruchomości w kierunku południowo-zachodnim, zapewniającym optymalną ilość światła w godzinach popołudniowych. Sprawdź w naszym wpisie, jak jeszcze najlepiej usytuować nieruchomość względem stron świata.

 

Południowe okna docieplą pomieszczenie


Kupując mieszkanie lub nieruchomość warto zadbać o to, aby chociaż jedno pomieszczenie posiadało okna, wychodzące na południe, co zapewni naturalne docieplanie lokalu oraz dużą ilość światła słonecznego wczesnym popołudniem. Ma to szczególne znaczenie zimą, gdy w pomieszczeniach o ekspozycji południowej temperatura jest nawet o kilka stopni wyższa niż w pozostałych. Ze względu na to, że południowe pomieszczenia są ciepłe i jasne warto przeznaczyć je na salon, gdyż to właśnie w nim domownicy przebywają najczęściej. Salon, którego okna wychodzą na południe to także duża oszczędność, gdyż, ze względu na swoje rozmiary, absorbuje on największą ilość energii, potrzebnej do jego grzania. Unikaj natomiast aranżowania sypialni lub kuchni w pomieszczeniach, których okna wychodzą na południe.

 

Obserwuj wschód słońca z okien sypialni


Nieco mniej dogrzane są pomieszczenia, których okna wychodzą na wschód: właśnie one doskonale nadają się pod kuchnię lub sypialnię. Rano będzie w nich mnóstwo dziennego światła, co ułatwi wstawanie, a jednocześnie nie nagrzeją się one w ciągu dnia, dlatego wieczorny i nocny odpoczynek będzie komfortowy. Z kolei kuchnia, jako pomieszczenie, w którym podczas gotowania temperatura wzrasta, nie potrzebuje dodatkowego ciepła. Przyda się w niej za to naturalne światło podczas przygotowywania posiłków.

 

Zachodnie pomieszczenia przeznacz na pokoje dla dzieci


Dla wielu nabywców nieruchomości bardzo atrakcyjne jest zachodnie usytuowanie mieszkania, ze względu na dużą ilość naturalnego światła słonecznego i naturalnego ciepła. W pomieszczeniach zachodnich można urządzić salon, ze względu na jego ogromne nasłonecznienie, jednak optymalnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie w nich pokojów dziecięcych. Naturalne oświetlenie bowiem, szczególnie intensywne w zachodnich pomieszczeniach po południu, jest niezbędne do nauki i zabaw. Co więcej, od zachodu słońce operuje słabiej niż od południa, dlatego możliwe jest w nim jednoczesne utrzymanie optymalnej temperatury do nauki i snu, przy dużym nasłonecznieniu.

 

Zalety pomieszczeń usytuowanych od północy


Lokale północne są najsłabiej oświetlone i najmniej dogrzane przez cały rok, co wiązać się może z wyższymi rachunkami, mają jednak także sporo zalet. Są idealne dla osób mających swój gabinet w domu. Brak ostrego światła słonecznego sprzyja pracy przy komputerze, a niższa temperatura intensywnemu wysiłkowi umysłowemu. To także dobre miejsce na sypialnię: ostre światło nie będzie nas razić, a przyjemny chłód przyczyni się do zdrowego snu. Lokale północne są także idealne na różnego rodzaju schowki i pomieszczenia o przeznaczeniu gospodarczym, takie jak garderoba, pralnia, spiżarka czy miejsca przechowywania środków czystości.