Strona główna » Blog » Umowa najmu – co powinna zawierać?

Rodzaje umów najmu mieszkania

Najważniejszy dokument łączący wynajmującego daną nieruchomość z najemcą jest umowa najmu mieszkania, która dokładnie określa warunki, na jakie strony zgadzają się ją zawrzeć. Jej odpowiednie przygotowanie może oszczędzić obu stronom wielu problemów, dlatego warto zapoznać się z jej cechami i rodzajami. 


Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Umowa najmu mieszkania to umowa, w której właściciel mieszkania, zwany wynajmującym, zobowiązuje się do oddania w użytkowanie mieszkania lub jego części, a najemca zobowiązuje się do płacenia wynajmującemu czynszu za korzystanie z mieszkania. Powinny być w niej zawarte wszystkie najważniejsze kwestie, takie jak:

  • dane wynajmującego i najemcy,

  • dokładny adres,

  • stan i wyposażenie nieruchomości,

  • wysokość ceny wynajmu i sposób jego płatności,

  • wysokość dodatkowych opłat,

  • okres najmu,

  • prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy,

  • warunki zwrotu mieszkania po zakończeniu umowy.

Dodatkowo warto w umowie zawrzeć również:

  • informacje o dodatkowych opłatach ponoszonych przez najemcę, w tym o wysokości kaucji,

  • termin oraz sposób przekazywania rachunków bądź korespondencji przychodzącej do wynajmującego.

Dlaczego warto sporządzić umowę najmu?

Wszystkie rodzaje umów najmu mieszkania powinny być zawierane na piśmie, w celu uniknięcia nieporozumień między stronami umowy. Ponadto tak przygotowany dokument może być rozwiązana przez obie strony umowy, ale z zachowaniem określonego okresu wypowiedzenia, jednak w przypadku niewłaściwego korzystania z mieszkania przez najemcę, wynajmujący ma prawo do wypowiedzenia umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.


Rodzaje umów najmu mieszkania

Istnieją różne rodzaje umów najmu mieszkań, w zależności od okoliczności oraz potrzeb stron umowy. Najczęstszy rodzaj umowy najmu mieszkania to umowa na czas określony. Okres trwania umowy jest ustalony przez strony umowy, a po jego upływie może być przedłużona lub rozwiązana. Umowa na czas nieokreślony z kolei nie ma ustalonego terminu końcowego. W takim przypadku umowa może być rozwiązana przez każdą ze stron z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Innym, coraz częściej stosowanym rodzajem umów jest ten na najem krótkoterminowy. Jest ona przeznaczona dla osób, które potrzebują mieszkania tylko na krótki czas, na przykład dla turystów lub studentów.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]