Strona główna » Blog » Symbole na planach mieszkań - co oznaczają?

Co oznaczają symbole na planach mieszkań?

Plany mieszkań mogą wydawać się skomplikowane i niezrozumiałe, zwłaszcza ze względu na liczne symbole. Ich zadaniem jest przekazanie informacji o układzie i wyposażeniu. Zrozumienie planów mieszkania jest kluczowe, aby móc wyobrazić sobie układ pomieszczeń, ich wielkość i możliwości aranżacyjne. Na szczęście symbole stosowane na planach są znormalizowane i stosunkowo łatwe do rozszyfrowania. Jak je odczytywać?


Budowa mieszkania - ściany, drzwi, okna

Na początek ważne jest, aby zrozumieć podstawowy układ planu mieszkania. 

Ściany nośne oznaczone są grubymi liniami z wypełnieniem, najczęściej ukośnymi kreskami. Te ściany pełnią funkcję konstrukcyjną i nie można ich dowolnie burzyć lub przenosić. Z kolei cienkie linie bez wypełnienia oznaczają ściany działowe, które można przesuwać lub usuwać w zależności od potrzeb.

Prostokąty z linią pośrodku symbolizują drzwi. Kierunek otwierania drzwi może być oznaczony literą "L" (lewa strona) lub "P" (prawa strona). Natomiast prostokąty z cienką linią pośrodku i krzyżykiem na górze oznaczają okna. Wymiary okna podawane są w centymetrach, np. 90/120 oznacza okno o szerokości 90 cm i wysokości 120 cm.

Jak odczytywać symbole instalacji?

  • Punkty elektryczne - oznaczone są kółkami z kropką pośrodku.

  • Gniazdka elektryczne - oznaczone są kółkami bez kropki pośrodku.

  • Lampy - oznaczone są trójkątami lub małymi kółkami.

  • Wentylacja - prostokąty z kratką w środku oznaczają otwory wentylacyjne.

  • Kanalizacja - przekreślone kwadraty lub prostokąty oznaczają piony kanalizacyjne.

Co jeszcze może być oznaczone na planie mieszkania?

Na planie powinien znajdować się symbol kompasu, który wskazuje orientację mieszkania względem stron świata. W niektórych planach meble mogą być zaznaczone symbolicznie, aby pokazać przykładowy układ pomieszczenia. Czasami na planach podawane są także powierzchnie poszczególnych pomieszczeń.

Oprócz wyżej wymienionych symboli, na planach mieszkań mogą znajdować się również inne oznaczenia, specyficzne dla danego projektu. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z architektem lub projektantem.