Strona główna » Blog » Rządowe dopłaty do mieszkań dla wybrańców - 21 stycznia 2013

Rządowe dopłaty do mieszkań dla wybrańców - 21 stycznia 2013

Polska Federacja Rynku Nieruchomości brała udział w konsultacjach społecznych dotyczących projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych popularnie zwanym rządowym programem MDM.


Jest to nowy program Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zastępujący „Rodzinę na swoim” (program wygasł z końcem ubiegłego roku). MDM miał ruszyć od lipca br. jednakże z uwagi na przedłużające się prace legislacyjnej z udogodnień przewidzianych w nowym programie młodzi ludzie będą mogli skorzystać najwcześniej na początku 2014 roku.

 

W połowie stycznia br. PFRN uczestniczyłam w konferencji podsumowującej konsultacje społeczne prowadzone do projektu ustawy MDM zorganizowanej przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Projekt spotkał się z dużą krytyką zarówno w ramach prowadzonych konsultacji społecznych, jak i podczas samej konferencji. W dyskusji podnoszoną m.in.:

  • ustawa ma wejść w życie dopiero w 2014r, wobec tego nie wpłynie na zmniejszenie zasobów mieszkań oferowanych na sprzedaż przez deweloperów;
  • pieniądze przeznaczone na dopłaty do kredytów przewidziane projektowaną ustawą byłyby lepiej spożytkowane gdyby zostały przeznaczone na budownictwo komunalne, socjalne, mieszkania na wynajem, bowiem znaczna część młodych ludzi nie będzie miała zasobów pieniężnych pozwalających na skorzystanie z dopłat;
  • uregulowania ustawy powinny pozwalać na kupowanie nie tylko mieszkań na rynku pierwotnym, lecz także na wtórnym, a także działek budowlanych i domów, mieszkań spółdzielczych;
  • ustawa nie powinna określać metrażu i limitu ceny 1 m 2 mieszkania;
  • rząd nie posiada długoletniej polityki mieszkaniowej, rozwoju rynku nieruchomości, uchwalane ustawy są doraźnym sposobem na rozwiązanie problemu.

PFRN w swoim stanowisku wskazywała przede wszystkim na konieczność rozszerzenia zakresu programu przez dofinansowanie także zakup mieszkania na rynku wtórnym, dostępniejszym dla młodych rodzin z powodu niższych cen. Nie bez znaczenia jest również i to, że w mieszkaniach kupionych na rynku wtórnym z reguły można od razu zamieszkać, klucze otrzymuje się w dniu podpisania aktu notarialnego. Odmiennie sytuacja przedstawia się na rynku pierwotnym; od wpłacenia pieniędzy do przeprowadzki prowadzi często daleka droga. Na wprowadzenie się do mieszkania zbytego na rynku pierwotnym trzeba czasu i pieniędzy, gdyż lokale, także i te w budynkach już wybudowanych, oddawane są najczęściej w tzw. stanie deweloperskim, czyli bez podłóg, drzwi wewnętrznych i białego montażu. Dla wielu osób znaczenie ma także bezpieczeństwo transakcji. Przeprowadzając transakcję na rynku wtórnym nabywca wie co kupił, w jakim stanie, zaś na rynku pierwotnym może czekać niemiła niespodzianka – pieniądze zostaną zabezpieczone rachunkiem powierniczym (w odniesieniu do starszych zasobów także i tej gwarancji nie ma), lecz mieszkania można się nigdy nie doczekać, gdyż budynek nie powstanie.

 

PFRN zwracała również uwagę, iż program MDM nie przewiduje, w przeciwieństwie do „Rodziny na swoim”, wsparcia kupna działki, domu lub jego budowy. Ograniczenie to w znaczący sposób zawęża krąg osób uprawnionych do skorzystania z dobrodziejstwa nowego programu. W bardzo wielu regionach Polski, zwłaszcza na wsiach i w małych miastach, nie są przez deweloperów wznoszone budynki wielorodzinne, co więcej, w programach zagospodarowania przestrzennego nie przewidziano terenów przeznaczonych pod tego rodzaju budownictwo. Z tego powodu, naszym zdaniem, projekt ustawy dyskryminuje sporą grupę młodych ludzi; jeżeli będą chcieli skorzystać z ułatwień, muszą się przeprowadzić tam, gdzie działają deweloperzy, a więc do większego miasta, niejednokrotnie porzucić dotychczasową pracę i tam szukać nowej, co może okazać się nie takie łatwe.

 

Pisemne uwagi zgłoszone do projektu jedynie w niewielkim stopniu zostały uwzględnione przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej; zaaprobowane miały z reguły charakter formalny, redakcyjny.

 

źródło http://www.pfrn.pl/page/1472

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]