Strona główna » Blog » Rynek wtórny czy pierwotny?

Rynek wtórny czy pierwotny?

Wybór własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego tak istotne jest, aby przemyśleć wszystkie jej aspekty. Poza lokalizacją i metrażem istotną kwestią jest również wybór między rynkiem wtórnym a pierwotnym. Poznaj cechy obu tych rozwiązań i dowiedz się, które z nich jest lepsze dla ciebie.


Co cechuje rynek pierwotny?

Mieszkanie z rynku pierwotnego to takie, które zakupione jest bezpośrednio od inwestora, którym może być na przykład spółdzielnia mieszkaniowa lub deweloper. Kupujący takie mieszkanie staje się jego pierwszym właścicielem. Najczęściej mieszkania i lokale tego typu możliwe są do nabycia w nowym budownictwie, czyli w świeżo powstałych kamienicach, blokach czy wieżowcach. Wśród zalet tego typu rozwiązania wymienić można fakt, że znajdują się one w dopiero co powstałych, nowoczesnych i niezużytych budynkach. Mieszkania z rynków pierwotnych to także szeroki wybór różnorodnych lokali o wielu metrażach, szereg udogodnień oraz możliwości związane z wykończeniem mieszkania wedle własnego uznania. 

Mieszkanie z rynku wtórnego

Ten rodzaj mieszkania uznać można za używane. Transakcja ta dotyczy lokalu oddanego wcześniej do użytku dla kogoś innego, kto postanowił je sprzedać. Mieszkania z rynku wtórnego cechuje dużo większa dostępność, szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak centrum miasta. Lokal można kupić w pełni umeblowany, a często nawet niewymagający dodatkowego wkładu własnego. 

Który wybrać?

O ile mieszkania z rynku wtórnego są często gotowe do zamieszkania, o tyle te z rynku pierwotnego mogą być umeblowane i wykończone przez swoich właścicieli zgodnie z ich gustem i potrzebami. Zdarza się jednak, że mieszkanie kupowane jest przed jego oddaniem do użytku, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość przed przeprowadzką. Mimo wszystko, ceny mieszkań z rynku pierwotnego są wciąż nieco wyższe od używanych mieszkań. To, która opcja jest lepsza, zależy w dużej mierze od potrzeb konkretnego klienta.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]