Strona główna » Blog » Rynek wtórny czy pierwotny?

Rynek wtórny czy pierwotny?

Zdanie „Kupno mieszkania, to decyzja na całe życie”, nie upowszechniło się bez powodu. Rzeczywiście, chcąc dokonać takiej transakcji, musimy zapoznać się z wieloma czynnikami składającymi się na to wszystko, co jest znane pod pojęciem RYNEK NIERUCHOMOŚCI. 


Wiele kwestii będzie dla nas czymś zupełnie nowym, jednak co najważniejsze, na wstępie jakichkolwiek działań, powinniśmy skupić się na sobie, a dokładniej na własnych upodobaniach. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku lista elementów, pozwalających stworzyć „wymarzony kąt”.

 

Pierwsza kwestia, wywołująca jednocześnie następne, dotyczy tego czy mieszkanie ma być nowe, czy „z drugiej ręki”. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które jest bardziej opłacalne, bo dla każdego inne czynniki maja wartość priorytetową.

 

Ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym są porównywalne, dlatego zazwyczaj to nie one przesądzają o wyborze. Kupno lokalu od właściciela jest nie tyle „wygodniejsze”, co bardziej pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji. Wiele rzeczy możemy od razu sprawdzić. Dla zaspokojenia własnego sumienia, możemy dokonać „wywiadu środowiskowego”, oceniając pobliską infrastrukturę oraz przeprowadzić „sondy” z sąsiadami, co do zwyczajów panujących w danej dzielnicy. Zaleta obiektów rynku wtórnego to także fakt, że wybór ofert jest naprawdę duży. Możemy decydować czy wolimy mieszkać w centrum (nowe lokale powstają zazwyczaj w centralnych miejscach miast, aby usprawnić funkcjonowanie w wielkich aglomeracjach) czy w bardziej ustronnych miejscach oraz jaki styl budownictwa bardziej nam odpowiada, podczas gdy nowe mieszkania, budowane są zazwyczaj według nowoczesnych technologii. Z drugiej strony jednak, w oglądanym przez nas lokalu zawsze może znaleźć się „coś”, co nie będzie nam odpowiadało, element przesądzający o tym, że odrzucimy tę ofertę, skazując się jednocześnie na dalsze poszukiwania, które przecież mogą nie mieć końca. Dlatego, mając na uwadze aspekt braku wolnego czasu, lepsze rozwiązanie stanowi nowe mieszkanie. Nieruchomości na rynku pierwotnym kupowane są zazwyczaj w momencie, gdy budowa już trwa lub nawet jeszcze przed jej rozpoczęciem. Zdecydowanie łatwiej będzie wówczas znaleźć odpowiadający kupującym metraż ze względu na większą ofertę deweloperów. Poza tym, takie mieszkania dają nam możliwość samodzielnego zaplanowania rozkładu wnętrza: możemy ustalić liczbę pomieszczeń, zlikwidować lub dostawić ścianę działową, a nawet zamówić wykończenie obiektu według własnego projektu.

 

Aktualne statystyki wykazują, że więcej osób decyduje się na zakup mieszkania na rynku wtórnym. Z czego taka tendencja? Eksperci tłumaczą ten fakt coraz większą liczbą kilkuletnich mieszkań na rynku wtórnym. Kupujący nie muszą więc wybierać między czymś nowym na rynku pierwotnym a czymś bardzo starym pochodzącym „z drugiej ręki”. Wszystko jednak zależy od indywidualnych upodobań i możliwości (nie tylko finansowych) klienta. Dlatego decydując się na kupno nieruchomości i chcąc jednocześnie, aby rzeczywiście odpowiadała naszemu gustowi, warto skorzystać z pomocy dewelopera. Specjaliści dostarczą nam oferty przeznaczone właśnie dla nas, ale i pomogą sfinalizować transakcję. Zapraszamy do biura: Jagła Nieruchomości, gdzie zawsze można liczyć na profesjonalne wsparcie.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]