Strona główna » Blog » Rocznik nieruchomości. Czy i kiedy to ma znaczenie?

Rocznik nieruchomości. Czy i kiedy to ma znaczenie?

Obok metrażu, ceny i lokalizacji, rocznik nieruchomości jest najważniejszym kryterium wyboru mieszkania. Od niego bowiem zależy jakość i żywotność zastosowanych do jego budowy materiałów oraz konieczność przeprowadzenia ewentualnego remontu. Kryterium rocznika nieruchomości powinno się brać pod uwagę przede wszystkim szukając mieszkania z rynku wtórnego. Nieruchomości z rynku pierwotnego bowiem zazwyczaj stawiane są w nowoczesnych technologiach oraz z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości, gwarantujących wieloletnią trwałość budynku. Sprawdźmy zatem, dlaczego kryterium rocznika jest tak istotne.


Rocznik wybudowania nieruchomości łączy się ze stosowanymi materiałami


Po pierwsze, z rokiem wybudowania nieruchomości wiąże się rodzaj zastosowanych w niej materiałów, mających określoną żywotność. I tak podczas gdy bloki z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych budowane są z wielkiej płyty, w nowszych stosuje się materiały energooszczędne oraz cegły. Wielka płyta to nie tylko mniejsza estetyka budynku, lecz również problemy natury technicznej. Mieszkańcy bloków skarżą się bowiem często na:

  • krzywe ściany,
  • złą akustykę,
  • nieustawność pomieszczeń,
  • dużą ilość ścian nośnych w mieszkaniu, których nie wolno przesuwać.

W efekcie wartość rynkowa mieszkań z wielkiej płyty jest od 10 do 13% niższa w stosunku do cen budynków z cegły, czyli im mieszkanie nowsze, tym droższe.

 

Żywotność budynku a rok jego budowy


Warto także zdać sobie sprawę, że stosowane materiały mają wpływ na żywność budynku. Ściany z cegły przetrwają w nienaruszonym stanie nawet 150 lat, z prefabrykatów warstwowych 100, z prefabrykatów keramzytowo betonowych 80, a z betonu komórkowego jedynie 50. Warto także zerknąć na dokumentację techniczną stropów. Te z cegły wytrzymają 130 lat, a żelbetowe monolityczne nawet 150. Pamiętaj, że każdy remont budynku obniża stopień zużycia technicznego, a nieruchomość tym samym zyskuje na trwałości.

 

Rok wybudowania nieruchomości a jego lokalizacja


Rok wybudowania oferowanych przez nas mieszkań i nieruchomości ma także związek z lokalizacją budynku. W ścisłym centrum dużych miast najczęściej zlokalizowane jest stare budownictwo – im dalej od centrum, tym liczba nowych osiedli rośnie. Mieszkanie w starym budownictwie w centrum miasta wiąże się z jednej strony z licznymi udogodnieniami, takimi jak bliskość atrakcji kulturalnych, bliskość węzłów komunikacyjnych czy miejskich urzędów, z drugiej łączy się z brakiem infrastruktury, charakterystycznej dla nowych osiedli. Mieszkańcy zabytkowych kamienic nie mogą zatem korzystać z placów zabaw czy osiedlowych skwerów. W pobliżu starego budownictwa zazwyczaj nie znajdują się duże sklepy spożywcze, nie ma też ośrodków służby zdrowia czy punktów usługowo-handlowych.

 

Jak rocznik wybudowania nieruchomości wpływa na koszty eksploatacji budynku?


Rocznik wybudowania nieruchomości wpływa także na koszty eksploatacji budynku. Przede wszystkim w starym, zabytkowym budownictwie koszty grzania są dużo wyższe, ze względu na to, że budynki te nie są ocieplone oraz ze względu na specyfikę mieszkań. Są one dużo wyższe od tych, w nowoczesnych budownictwie, a także często nie istnieje możliwość wymieniania w nich starych, nieszczelnych okien na nowe, energooszczędne. Co więcej, w starym budownictwie nie ma centralnego ogrzewania – mieszkańcy zmuszeni są do palenia w piecach lub kominkach, co biorąc pod uwagę duży metraż tego typu mieszkań, jest bardzo drogie, a przy tym mało efektywne i nieopłacalne. Nowe budynki cechują się natomiast doskonałą izolacją cieplną, między innymi ze względu na stosowanie energooszczędnych materiałów, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie są w nich dużo niższe.

 

Dlaczego kamienice stanowią wyjątek?


Reasumując, cena lokali w starszym budownictwie, w tym w budownictwie z wielkiej płyty, jest niższa, lecz jednocześnie mieszkania w nim są droższe w eksploatacji. Nowe budownictwo to natomiast wysokie ceny mieszkań, w których jednak koszt utrzymania jest dużo niższy. Wyjątek stanowić będą stare kamienice w centrum miasta. Chociaż zdarzają się w nich lokale wyjątkowo tanie, na przykład ze względu na ich bardzo zły stan oraz konieczność przeprowadzenia remontu, ceny mieszkań w starych kamieniach są zawrotnie wysokie. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich wyjątkowo atrakcyjną lokalizację w centrum miast, sprawiającą, że lokal może być wykorzystany jako apartament na wynajem dla turystów. Olbrzymie znaczenie ma także fakt, że najczęściej nieruchomości takie to nieruchomości zabytkowe.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]