Strona główna » Blog » Remont mieszkania z rynku wtórnego. Co warto wiedzieć?

Remont mieszkania z rynku wtórnego. Co warto wiedzieć?

Osoby szukające nowego mieszkania na rynku wtórnym zazwyczaj biorą pod uwagę jego remont. W zależności od stanu mieszkania czasami wchodzi w grę tylko odmalowanie lokum i wstawienie nowych mebli, a czasami – remont generalny. Remont mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego znacząco jednak się od siebie różnią. Co warto wiedzieć o tym drugim? Sprawdźmy!


Remont generalny

Jeśli chcemy przeprowadzić remont generalny, czeka nas naprawdę wiele pracy. Obecnie developerzy muszą spełniać sporo różnych standardów, a osoby kupujące nowe lokum mają prawo domagać się poprawienia krzywych ścian czy nierównych kątów prostych, jeśli takie wskażą przy odbiorze mieszkania. Kiedyś standardy te nie obowiązywały, budowało się w innych technologiach, a rzetelność ekip budowlanych pozostawiała wiele do życzenia. Gdy chcemy gruntownie wyremontować stare mieszkanie, okazuje się, że do wyrównania jest w zasadzie wszystko: ściany, kąty, podłoga, a nawet parapety. Czasami więc okazuje się, że lepiej jest zaaranżować dany kąt mieszkania tak, aby wyglądał estetycznie i ładnie, lecz niekoniecznie dążyć do jego perfekcyjnych wymiarów. Zazwyczaj jednak poprawki są niezbędne: popularna kiedyś klepka wybaczała więcej błędów budowlanych niż modne dziś panele, a zwykła szafa wstawiona do wnęki nie potrzebowała idealnie równych ścian, jak szafy wnękowe z przesuwnymi drzwiami.

Nowoczesne rozwiązania

Gdy szukamy mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego, zastanówmy się też, czy nie warto przy okazji remontu generalnego położyć w nim nowych instalacji. Kiedyś elektryka musiała zasilać tylko pralkę, lodówkę i telewizor w mieszkaniu. Obecnie, w dobie zmywarek, konsol, komputerów, robotów kuchennych, mikrofalówek i wielu innych elektronicznych gadżetów, stare instalacje często buntują się, brakuje też gniazdek w poszczególnych pomieszczeniach. Aby uniknąć frustracji później, warto od razu wezwać elektryka, który zaplanuje sieć od nowa. Generalny remont to też idealny moment na montaż nowych drzwi i framug, skucie starych kafelków i wymianę podłóg. Gdy skończymy wszystkie „brudne” prace, instalacja oświetlenia, malowanie czy montaż mebli będą dawały wyjątkową satysfakcję.