Strona główna » Blog » Przygotowanie do prac remontowo-budowlanych. Planowanie kosztów i prac

Przygotowanie do prac remontowo-budowlanych. Planowanie kosztów i prac

Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, czy prosto od dewelopera, po jego nabyciu czeka nas żmudny czas prac remontowo-budowlanych. W przypadku mieszkań kupowanych od właścicieli najczęściej są to prace remontowe, w przypadku mieszkań w stanie surowym prace budowlane, takie jak kładzenie kafelków czy glazury. 


Niezależnie od tego, czy będziemy wykańczać mieszkanie od A do Z, czy jedynie  adaptować je na własne potrzeby, niezbędne jest odpowiednie zaplanowanie prac i związanych z nimi kosztów.

Jak planować koszty prac remontowo-budowlanych?

Podczas planowania kosztów prac remontowo-budowlanych w nowych lub starszych mieszkaniach, oferowanych przez naszą agencję nieruchomości, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przede wszystkim uwzględniaj w wyliczeniach koszty wszystkich prac, nawet tych najmniejszych, jak naprawy powyburzeniowe ścian, tynkowanie lub usuwanie śladów po przeniesieniu gniazd elektrycznych. Ponadto koniecznie stwórz rubrykę na materiały pomocnicze, a potem koszty w niej zawarte dodaj do sumy ogólnej. Materiały pomocnicze to na przykład:

  • kleje,
  • folie,
  • fugi.

Pamiętaj również o kosztach transportu zamówionych materiałów oraz odpowiedniej stawce podatku VAT. Nie zaczynaj sporządzania kosztorysu prac bez bardzo dokładnego sprawdzenia kosztów robocizny. Różnią się one zasadniczo w zależności od danego województwa.

Jakie są dwie metody tworzenia kosztorysu?

Kosztorys prac remontowo-budowlanych można sporządzać w dwójnasób: dzieląc prace na kategorie (przykładowo glazurnicze i malarskie) i sumując w danej rubryce metraż z całego mieszkania, na którym będą prowadzone, lub dzieląc kosztorys wedle pomieszczeń. Pierwszy sposób daje obraz kosztów prac i materiałów, drugi obraz kosztów wykończenia poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu można zauważyć, który pokój będzie wymagał najwięcej pracy i inwestycji środków finansowych, a który da się wyremontować szybko i tanio. Taki sposób pozwala także łatwiej zaplanować kolejność prac.

Prawidłowe zaplanowanie kosztów oraz prac remontowo-budowlanych to podstawa powodzenia skomplikowanego przedsięwzięcia, jakim jest wykańczanie mieszkania. 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]