Strona główna » Blog » Przeprowadzka z mieszkania do domu. Jak przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości?

Przeprowadzka z mieszkania do domu. Jak przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości?

Własna, duża przestrzeń, brak sąsiadów za ścianą czy spokojniejsza atmosfera to zdecydowane korzyści życia w domu jednorodzinnym. Gdy pierwszy raz przeprowadzasz się tam z mieszkania – może być niełatwo, szczególnie na początku, ponieważ wielu rzeczy musisz się nauczyć. Jednak nie jest to powód do zmartwień!


Przyzwyczajenie się do innego trybu życia zajmie trochę czasu, ale nie warto się tym zniechęcać. Na początku należy sprawić, aby dom był komfortowy i przyjazny – na przykład poprzez odpowiednią aranżację wnętrza czy dokupienie nowych dodatków. Jednak aby w pełni poczuć się „jak w domu”, priorytetem powinno stać się zadbanie o bezpieczeństwo, ciepłą wodę w kranie czy ogrzewanie, o co mieszkając w bloku nie musisz się martwić. Gdy opanujesz kilka rutynowych czynności, które opisaliśmy poniżej – mieszkanie w domu jednorodzinnym będzie samą przyjemnością.

 

Mieszkanie w domu jednorodzinnym – na co się przygotować?


Większa przestrzeń, którą gwarantuje dom jednorodzinny w przeciwieństwie do mieszkania, niezaprzeczalnie wiąże się z nieco większą ilością czasu poświęconego na utrzymanie porządku. Jeśli chcesz zachować nowe miejsce zamieszkania w dobrym stanie – należy o nie regularnie dbać.

 

Wykonywanie corocznych przeglądów technicznych stanu instalacji gazowej i przewodów kominowych, które jest wymagane przez Prawo budowlane w art. 62., jest podstawą do tego, aby zapewnić domownikom bezpieczeństwo. Co 5 lat wymagany jest generalny przegląd techniczny budynku oraz instalacji. Konieczne są także przeglądy i naprawy dachu.

 

Regularne czyszczenie rynien oraz systemu odprowadzania wody z dachu również wejdzie do twoich nowych obowiązków. Powstrzyma to powstawanie zacieków i pleśni na elewacji.  Wiosną i latem musisz przywyknąć do regularnego koszenia trawy, a zimą – do odśnieżania. Zapewnienie odpowiedniej temperatury dzięki kotłowi centralnego ogrzewania lub pompie ciepła jest kwestią konieczną, podobnie jak zainstalowanie systemów antywłamaniowych.