Strona główna » Blog » Poznaj najczęściej spotykane rodzaje działek gruntowych

O czym informuje nas rodzaj działki?

Typy działek gruntowych różnią się od siebie przeznaczeniem oraz możliwościami, jakie zapewniają. Nie każdą z nich można zabudować, a nawet nabyć bez konkretnego wykształcenia. Dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje działek oraz poznaj ich przeznaczenie.


O czym informuje nas rodzaj działki?

Kupując działkę uwagę zwrócić trzeba nie tylko na jej malownicze otoczenie, atrakcyjną cenę czy ciekawe sąsiedztwo. Niezwykle ważne są także przepisy mówiące o tym, co na danej działce można zrobić. Pamiętajmy, że własność danego kawałka ziemi nie zwalnia nas z przestrzegania przepisów dotyczących jego zagospodarowania. O tym, co wolno, a czego nie wolno na działce zrobić, informuje nas jej rodzaj, który bezpośrednio narzuca nam przeznaczenie. 

Działki budowlane

Jeśli chcesz wybudować dom, siedzibę firmy lub jakikolwiek inny budynek mieszkalny, czy użytkowy, zainteresować cię powinny przede wszystkim działki budowlane. To na nich można bez niepotrzebnych formalności postawić budynek. Zgodnie z definicją działka tego typu jest gotowa do zabudowy i nie wymaga dodatkowej pracy. Posiada ona odpowiedni kształt, wielkość oraz dostęp do drogi, dzięki czemu spełnia wymogi do zabudowy. Do działek budowlanych zaliczają się tereny mieszkaniowe, tereny zabudowane lub w trakcie zabudowy, a także te przemysłowe czy rekreacyjno-wypoczynkowe. Działki tego typu cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego ich ceny są najwyższe. 

Działki rolne i leśne

Rolne i leśne działki należą do jednych z najtańszych. Posiadacz działki leśnej jest zobowiązany do jej ochrony, przez co nie może być ona przeznaczona na cele nieleśne, zarówno pod kątem zagospodarowania, jak i użytkowania. Z kolei, aby kupić działkę rolną o powierzchni większej niż 1 ha, należy mieć status rolnika. Zarówno działki leśne, jak i rolne można przekształcić w budowlane, jednak proces ten jest niezwykle czasochłonny.

Pozostałe rodzaje działek

Poza wymienionymi wyżej rodzajami działek spotkać możemy się z tymi siedliskowymi, na których znajdują się budynki związane z gospodarstwem rolnym, a także rekreacyjnymi oraz inwestycyjnymi, które przeznaczone są do budowy obiektów usługowych czy handlowych.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]