Strona główna » Blog » Od czego zależy wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym?

Od czego zależy wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym?

Decyzja o kupnie mieszkania czy domu jest jedną z najważniejszych w życiu. Wiele młodych osób nie może doczekać się tego momentu. Jednak z uwagi na ceny nieruchomości często zdarza się tak, że ten krok musi zostać poprzedzony zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Osoby, które poszukują lokalu na sprzedaż, powinny wiedzieć, że aby kredyt hipoteczny został udzielony, muszą najpierw uzbierać oszczędności na tak zwany wkład własny. W dzisiejszym wpisie omówimy, od czego zależy jego wysokość.


 

Jakie czynniki wpływają na wysokość wkładu własnego? 

 

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to często jedyne rozwiązanie dla osób, które poszukują mieszkania czy domu na sprzedaż. Przed podjęciem tej decyzji warto dowiedzieć się, jaki wkład własny będzie wymagany, aby obiektywnie ocenić swoje możliwości i wybrać odpowiedni lokal. Możemy wyróżnić kilka podstawowych czynników, które wpływają na jego wysokość. Jest to przede wszystkim cena mieszkania, a w przypadku domu również cena działki (jeżeli będzie kupowana na kredyt).


Kolejną kwestią jest suma oszacowana przez rzeczoznawcę po remoncie czy wykończeniu lokalu, jeżeli kredyt będzie zaciągnięty również na ten cel. Dla przykładu, jeżeli mieszkanie kosztuje 400 tysięcy złotych, to w przypadku kredytu z niskim wkładem własnym należy wyliczyć 10% (czyli 40 tysięcy złotych), a w przypadku kredytu ze standardowym wkładem własnym 20% (czyli 80 tysięcy złotych).


Co może być wkładem własnym? 

 

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, poszukując kawalerki czy mieszkania na sprzedaż, należy liczyć się z tym, że bank będzie wymagał wkładu własnego na poziomie co najmniej 10 albo 20 procent. Najczęściej zdarza się tak, że jest to gotówka, jednak czasami banki dopuszczają też inną formę wkładu.


Może to być na przykład zaliczka wpłacona do dewelopera, zakupione materiały budowlane czy koszt zakupu budynku w stanie surowym. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu warto zapoznać się z ofertami kilku różnych banków, ponieważ może okazać się, że wysokość wkładu własnego oraz inne elementy będą się różnić, co ma ogromne znaczenie z uwagi na to, że takie zobowiązanie jest najczęściej zaciągane na wiele lat.