Strona główna » Blog » Na czym polega dzierżawa nieruchomości

Na czym polega dzierżawa nieruchomości

Między pojęciami dzierżawy i najmu mieszkania jest kilka istotnych różnic. Warto je omówić, aby lepiej zrozumieć na czym te umowy polegają.


 Różnice

dzierżawa nieruchomości

 

Dzierżawa różni się od najmu w istotny sposób. W wypadku najmu mamy do czynienia z działalnością polegającą na tym, że wynajmujący oddaje w najem nieruchomość i pobiera za to opłaty.

 

W przypadku dzierżawy jest trochę inaczej, bo oprócz tego, że dzierżawca używa cudzej rzeczy, to może również czerpać z niej pożytki. W Kodeksie cywilnym mowa jest o pożytkach, a nie o zyskach, ponieważ dzierżawie może podlegać np. działka, na której rosną drzewa owocowe. Zbierane przez dzierżawcę owoce są wówczas pożytkami z tytułu dzierżawy. Podstawą prawną dla zagadnień dzierżawy są przepisy Kodeksu cywilnego.

 

Cytat: “Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.”

 

Przepisy zakładają, że w dzierżawę można oddać nie tylko rzeczy, ale również prawa.

 

Praktyczne zastosowanie

 

Zastanawiasz się pewnie czy na dzierżawie można zarobić? Nie jest to łatwe, ale możliwe. Umowa tego typu ma zastosowanie w przypadku, kiedy wydzierżawiasz np. ścianę budynku, na której odpłatnie umieszczasz bannery reklamowe osób trzecich.

 

Dobrym pomysłem jest również dzierżawa nieruchomości, które ze swojej istoty przynoszą pożytki, czyli takich, jak np. bar, pensjonat, parking czy hotel. W umowie musi jednak znajdować się zapis, że pożytki z takiej nieruchomości ma czerpać dzierżawca.

 

Co jeszcze trzeba wiedzieć o dzierżawie?

 

Kodeks cywilny szczegółowo precyzuje, jak powinna wyglądać dzierżawa i podaje informacje na ten temat. W przypadku dzierżawy należy pamiętać, że:

  • termin płatności między stronami może być dowolnie ustalony;
  • funkcjonują terminy wypowiedzenia, jak w przypadku umów najmu;
  • dzierżawca nie może oddawać dzierżawionego przedmiotu osobie trzeciej bez jego zgody;
  • umowa między stronami może być zawarta w formie ustnej lub pisemnej, a jeżeli trwa dłużej niż rok, to tylko w formie pisemnej;
  • dzierżawca musi wykonywać na dzierżawionej rzeczy wszystkie niezbędne naprawy jeśli zajdzie taka potrzeba;
  • w sprawach, które nie zostały uregulowane w przepisach o dzierżawie, należy odwoływać się do przepisów o najmie (głównie w przypadku konstrukcji samej umowy).

 

5 sierpnia 2013 Mateusz Kozłowicz Porady, Prawo

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]