Strona główna » Blog » Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Zakup mieszkania – na czym się skupić?

Zakup mieszkania jest bez wątpienia bardzo stresującym przeżyciem, do którego warto się dobrze przygotować. Staranne planowanie i przygotowanie całego procesu poszukiwania mieszkania, obejmującego badanie ofert w serwisach internetowych, osobiste oględziny lokali oraz zbieranie niezbędnych dokumentów, pozwoli na zachowanie spokoju i dokonanie rozważnego wyboru. Na co zwracać uwagę podczas zakupu tego typu nieruchomości? Odpowiadamy! Na jakie pytania trzeba sobie odpowiedzieć przed kupnem mieszkania?

Nieważne, czy interesuje Cię mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jak duże ma być Twoje mieszkanie? – Pomyśl, jaki metraż potrzebujesz teraz, a jaki może być potrzebny za kilka lat.

  • Jak mają się Twoje finanse? – Jakimi środkami dysponujesz? Decydujesz się na branie kredytu?

  • Czy jesteś gotowy/a na koszty dodatkowe? – Notariusz, podatki, prowizje… to koszty, które nie są pokazywane w ofercie kupna mieszkania, a trzeba być na nie gotowym. 

Oglądanie mieszkania 

Po przejrzeniu ofert mieszkań w końcu nadszedł ten dzień – oglądanie wybranych miejsc! Warto podejść do tego spokojnie i bez nerwów. Choć wnikliwa obserwacja stanu technicznego mieszkania odgrywa istotną rolę podczas takiego spotkania, nie należy lekceważyć znaczenia rozmowy. Podczas swobodnej konwersacji na temat nieruchomości lub jej otoczenia można dowiedzieć się więcej niż podczas odpowiadania na zwykłe i powierzchowne pytania.

Przejrzenie dokumentów

Warto podczas pierwszych oględzin przejrzeć zestawienie opłat za mieszkanie. Można wtedy przekonać się, ile kosztuje ogrzewanie, wywóz śmieci, podgrzanie wody czy opłaty do administracji. Właściciel powinien być odpowiednio przygotowany na udostępnienie kopii wypisu z ksiąg wieczystych oraz dokumentu potwierdzającego, w jaki sposób nabył prawo własności do nieruchomości (np. zakup, dziedziczenie lub darowizna). Jeśli nie ma tych dokumentów przy sobie, powinien udostępnić numer księgi wieczystej. Dzięki tym informacjom można samodzielnie sprawdzić zapisy w poszczególnych działach księgi wieczystej dotyczących danej nieruchomości.

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]