Strona główna » Blog » Na co zwracać uwagę przy zamianie mieszkania?

Na co zwracać uwagę przy zamianie mieszkania?

Potrzeby co do wielkości, rozmieszczenia pomieszczeń oraz lokalizacji mieszkania mogą ulegać zmianie na przestrzeni lat. W takiej sytuacji nie trzeba sprzedawać swojego mieszkania czy też wynajmować go, by móc zamieszkać w innym. Rozwiązaniem tej sytuacji może być zamiana mieszkania, polegająca na tym, że właściciele dwóch lokali podpisują umowę o przeniesieniu własności swojego mieszkania. Jakie aspekty są ważne podczas tej transakcji?


 

O czym trzeba pamiętać przy zmianie mieszkania?

 

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że zmiana mieszkania wymaga podpisania umowy, a więc należy zadbać o akt notarialny. Ponadto, jeśli, któreś z lokum zostało obciążone kredytem hipotecznym, to, aby dokonać takiej transakcji, wymagana jest także zgoda banku. Przydatna może być też informacja, że przy zmianie mieszkania nie trzeba mieć go na własność. Co więcej, można dokonać zmiany lokum:

  • własnościowego,
  • komunalnego,
  • spółdzielczego.

Jednakże w przeciwieństwie do mieszkania własnościowego, w przypadku zmiany lokum spółdzielczego i komunalnego, które jest własnością spółdzielni lub gminy, można zmienić mieszkanie wyłącznie na spółdzielcze i komunalne. Należy również złożyć odpowiedni dokument będący prośbą o zmianę mieszkania, a także kopię przydziału danego lokum. Nie mniej ważną kwestią będzie uregulowany czynsz.

 

Co jeszcze trzeba mieć na uwadze?

 

Przy zmianie mieszkania trzeba określić wartość danej nieruchomości, ponieważ jeśli jeden z lokali jest tańszy od drugiego, będzie trzeba zwrócić właścicielowi określoną różnicę. Innymi kosztami, z którymi należy się liczyć to:

  • wypis oraz wykreślenie z księgi wieczystej,
  • podatek od czynności cywilno-prawnych — stanowi on 2% od kwoty, będącej różnicą obydwóch nieruchomości,
  • taksa notarialna — jej wartość jest dzielona pomiędzy dwie strony, a oblicza się ją na podstawie droższego z mieszkań podlegającego wymianie,

Zamiana mieszkania do dobry sposób na znalezienie odpowiadającego potrzebom domowników lokum bez konieczności sprzedaży i zakupu nieruchomości.