Strona główna » Blog » Na co zwracać uwagę, kupując mieszkanie dla dziecka?

Na co zwracać uwagę, kupując mieszkanie dla dziecka?

Wielu rodziców, chcąc wesprzeć dziecko u progu samodzielnego życia, decyduje się na kupienie mu mieszkania. Planując taki krok, powinieneś pamiętać o kilku zasadach, które pomogą ci uniknąć potencjalnych komplikacji i konieczności płacenia wysokiego podatku.


Kupujesz dziecku mieszkanie? Rozważ możliwość darowizny pieniężnej


Najpopularniejszą – i najbezpieczniejszą – formą kupienia dziecku mieszkania jest po prostu przekazanie mu pieniędzy na jego zakup w formie darowizny. Warto zaznaczyć, że umowa przekazania darowizny nie musi mieć formy aktu notarialnego – wystarczy zwykły dokument sporządzony i podpisany przez obie strony.

 

Istotne jest jedynie to, by miał on formę pisemną – dzięki temu będzie stanowił dowód na to, że mieszkanie zostało przez dziecko kupione za pieniądze otrzymane od rodzica/rodziców. Dobrym pomysłem będzie też zatytułowanie przelewu bankowego w taki sposób, by świadczył on o przekazaniu pieniędzy na rzecz kupna nieruchomości. Dlaczego te zabezpieczenia są tak ważne? Dzięki nim w razie ewentualnej kontroli Urzędu Skarbowego dziecko będzie mogło przedstawić dowód na to, że wykorzystane przez nie na zakup mieszkania środki pochodzą z darowizny. To zaś pozwoli mu uniknąć zapłacenia podatku wynoszącego aż 75% kwoty zakupu.

 

Czy darowizna na mieszkanie może zostać zwolniona od podatku?


Istnieje szereg czynników, które pozwalają na całkowite zwolnienie darowizny pieniężnej z opodatkowania. W przypadku, gdy jest ona przekazywana pomiędzy rodzicami a dzieckiem, zostaje objęta tzw. zerową grupą podatkową obejmującą najbliższych członków rodziny. Oprócz rodziców zaliczają się do niej również zstępni, pasierbowie, małżonek, rodzeństwo, a także macocha i ojczym osoby obdarowanej.

Podsumowując: aby darowizna na zakup mieszkania dla dziecka została zwolniona od podatku, musi:

  • zostać udokumentowana za pomocą umowy pisemnej,
  • pochodzić od darczyńców zaliczających się do zerowej grupy podatkowej,
  • zostać udokumentowana poprzez odpowiednio zatytułowany przelew lub wpłatę na konto bankowe,

zostać zgłoszona w Urzędzie Skarbowym w ciągu sześciu miesięcy od jej przekazania. Do zgłoszenia należy wykorzystać druk SD-Z2.