Strona główna » Blog » Na co zwracać uwagę, kupując działkę budowlaną?

Na co zwracać uwagę, kupując działkę budowlaną?

Zakup działki budowlanej jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. To właśnie w tym miejscu ma stanąć dom, który będzie służył całej rodzinie przez wiele następnych lat. Kupując działkę budowlaną, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej koszt, ale również na wiele innych kwestii, które mogą okazać się kluczowe nie tylko na etapie budowy domu, ale również podczas zamieszkiwania w nim. Na co należy zwracać uwagę, kupując działkę budowlaną i dlaczego takie kryteria mają znaczenie?


Lokalizacja działki i ukształtowanie terenu 


Decyzja o zakupie działki zwykle jest przemyślana i planowana od dłuższego czasu. Właśnie dlatego wybierając odpowiednią ziemię do wzniesienia wymarzonego domu, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest lokalizacja działki budowlanej. Ma ona znaczenie nie tylko ze względu na cenę, która najczęściej spada wraz ze zwiększającą się odległością od centrum dużego miasta. Niezwykle ważne często okazuje się czy w pobliżu znajduje się szkoła, szpital czy sklepy, a także czy w pobliżu działki jest dostęp do komunikacji miejskiej lub podmiejskiej. Niezwykle ważne jest też zorientowanie się, czy w pobliżu działki nie znajdują się obiekty, które utrudniają codzienne życie, na przykład wysypisku śmieci czy fabryki. Kolejną kwestią jest ukształtowanie terenu działki. Jeśli jest ona stroma, koszty związane z budową domu mogą okazać się wyższe, a realizacja niektórych założeń projektu mocno utrudniona.

 

Wielkość i kształt działki budowlanej 


Niezależnie od tego, czy planujemy zakup mieszkania, domu czy działki budowlanej musimy pamiętać, że wielkość ma znaczenie. Jest to niezwykle ważne kryterium podczas wyboru odpowiedniej działki, ponieważ z jednej strony powinno być na niej tyle miejsca, by można było wznieść planowaną konstrukcję, a z drugiej, jeśli nie ma planów na ogród przed domem czy inne zagospodarowanie terenu, nie warto ponosić kosztów zakupu zbyt dużego obszaru. Oprócz optymalnej wielkości działki warto również zwrócić uwagę na jej kształt. Zwykle największą popularnością cieszą się działki, których kształt zbliżony jest do kwadratu lub ewentualnie prostokąta, ponieważ to właśnie na nich najłatwiej jest wznieść konstrukcję i zagospodarować jej pozostałą powierzchnię. Jeśli działka będzie długa, ale wąska, wzniesienie na niej domu może być mocno utrudnione. Wielkość działki należy również dostosować do metrażu domu – jeśli będzie on miał około stu metrów, najprawdopodobniej wystarczy działka o powierzchni około czterystu metrów kwadratowych, natomiast jeśli planowana jest budowa większego domu, na przykład o powierzchni dwustu pięćdziesięciu metrów kwadratowych, należy rozważyć zakup działki, której powierzchnia wyniesie około tysiąca metrów kwadratowych.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]