Strona główna » Blog » Mieszkanie na parterze, czy wysokim piętrze?

Mieszkanie na parterze, czy wysokim piętrze?

Decydując się na zakup nowego mieszkania, po wcześniejszym wyborze odpowiedniej lokalizacji i konkretnej inwestycji, czeka na nas kolejna decyzja - wybór piętra, na którym będzie się mieściła nasza nieruchomość. Zarówno parter, jak i najwyższe kondygnacje, mają swoje plusy i minusy.


Parter często jest z góry odrzucany przez nabywców jednak największym plusem takiej lokalizacji jest przede wszystkim cena. Mieszkania na parterze są zazwyczaj o kilkanaście procent tańsze niż te znajdujące się na wyższych kondygnacjach, wobec czego rodziny, które nie posiadają wystarczających środków, postanawiają zamieszkać właśnie na najniższym piętrze.

 

Ogródki dla dzieci


To właśnie rodziny z małymi dziećmi często decydują się na parter. Do mieszkania na parterze zazwyczaj przynależy także ogródek lub taras. Kawałek zieleni jest postrzegany przez rodziców jako dobre miejsce do zabawy na świeżym powietrzu dla ich dzieci.

Niższe kondygnacje są także często wybierane przez osoby starsze.

 

W przypadku braku windy w budynku, mieszkanie na parterze jest także plusem przy przeprowadzaniu remontu, wnoszenia mebli itp.

 

Monitoring receptą na kradzieże


Osoby, które nie decydują się na parter, bronią swój wybór argumentem większego hałasu, który jest większy niż w mieszkaniach na wyższych kondygnacjach. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż większość nowych osiedli są zazwyczaj terenami zamkniętymi, a place zabaw są położone w zacisznej częsci osiedla.

 

Wprawdzie nieruchomość na najniższej kondygnacji często uznawana jest za najzimniejszą (chłód od podłogi), to w ostatnich latach deweloperzy zwracają na to uwagę i  starają się izolować i dodatkowo ocieplać dolny poziom budynku.


Na rynku pierwotnym, nowe osiedla są zazwyczaj ogrodzone i całodobowo monitorowane, co raczej skutecznie odstrasza potencjalnego złodzieja.

 

Wyżej znaczy drożej


W przypadku mieszkań na wyższych kondygnacjach za większym komfortem i atrakcyjniejszym widokamiem, często na panoramę miasta bądź dzielnicy, idzie wyższa cena. Deweloperzy na najwyższych kondygnacjach oferują pojedyncze, luksusowe apartamenty, zazwyczaj o powierzchni zbliżonej do 100 m2.

 

Mieszkania na wysokich piętrach są lepiej nasłonecznione. Ponadto, nie są narażeni na większy hałas, nie mając nad sobą żadnych sąsiadów (co jednocześnie wyklucza zalanie mieszkania przez sąsiada).

 

Problemem może być przeprowadzka, gdzie wniesienie dużych mebli może stanowić problem.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]