Strona główna » Blog » Mieszkanie dla studenta. Kupno lepsze niż wynajem?

Mieszkanie dla studenta. Kupno lepsze niż wynajem?

Każdego roku we wrześniu, czyli w miesiącu poprzedzającym rok akademicki, na rynku wynajmu zaczyna się ogromny ruch. Studenci szukają mieszkań na wynajem. Ci szczęśliwsi, którzy poszukiwania rozpoczęli znacznie wcześniej, mają okazję “upolować” komfortowe lokale w dobrych cenach. W okresie wakacyjnym biura nieruchomości zwykle mają wiele ciekawych ofert, które dedykowane są studentom. Niestety superoferty szybko znikają z rynku, więc spóźnialscy muszą się zadowolić tym, co nadal jest dostępne, a często oznacza to konieczność zamieszkania w lokalu w gorszej lokalizacji, o niższym standardzie i w niezbyt korzystnej cenie.


Okres studiów to najczęściej 5 lat. Przez ten czas każdego miesiąca student będzie musiał uiszczać właścicielowi lokalu opłaty za wynajem i bieżące rachunki. Z tego też powodu coraz więcej rodziców przyszłych studentów zastanawia się nad zakupem nowego mieszkania. W końcu lepiej spłacać własną nieruchomość niż przez kilka lat “wkładać” pieniądze za wynajem do obcej kieszeni.

Zakup mieszkania dla studenta. Czy to się opłaca?

Zakup mieszkania dla studenta może być opłacalną inwestycją, jeśli spojrzymy na taki lokal nieco bardziej perspektywicznie, a nasze plany będą obejmować okres dłuższy niż 5 lat studiów. Przykładowo, wielu rodziców decyduje się na zakup kilkupokojowych mieszkań dla swoich dzieci. W trakcie studiów student korzysta z jednego pokoju, a pozostałe wynajmuje. Po studiach wystarczy dokonać małego remontu i mieszkanie z powodzeniem nadaje się do zamieszkania wraz z partnerem, a w przyszłości również i dziećmi. Alternatywą jest dalszy wynajem mieszkania lub późniejsza sprzedaż. Niemniej przez cały ten czas odpada konieczność płacenia za mieszkanie, które tak naprawdę nigdy nie będzie własnościowe.

Trzeba też pamiętać o nieco ciemniejszych stronach takiej inwestycji. Kupując mieszkanie na kredyt, trzeba pamiętać, że do comiesięcznych rat dla banku należy dodać koszty utrzymania lokalu, a te niestety sukcesywnie wzrastają. Podnosi się również wartość opłat na rzecz spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania dla studenta, powinieneś wcześniej spróbować oszacować ogólne koszty, jakie poniesiesz przez okres najbliższych 5 lat, a następnie porównać je z opłatami za wynajem. W ten sposób można bardzo szybko sprawdzić, która inwestycja będzie bardziej opłacalna.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]