Strona główna » Blog » Mieszkanie dla osoby starszej

Mieszkanie dla osoby starszej

Zmiany demograficzne zachodzące w naszym kraju są nieubłagane i z roku na rok coraz więcej osób przekracza 65 lat. Coraz mniej jest ludzi młodych, społeczeństwo się starzeje i seniorzy często muszą być zdani na siebie samych, bez wystarczającej pomocy ze strony rodziny czy przyjaciół. Niektóre osoby starsze mają również coraz większą siłę nabywczą, co jest choćby związane z ich oszczędnościami, jakie gromadziły przez całe życie, i szukają dla siebie wygodnego mieszkania, w którym mogliby dobrze się czuć i żyć samodzielnie nawet wtedy, gdy ich sprawność ulegnie pogorszeniu.


 

Udogodnienia dla seniora

Jeśli planujemy kupienie mieszkania dla seniora, to podczas przeglądania ofert sprzedaży warto od razu zwrócić uwagę na to, czy w danym bloku znajdują się odpowiednio duże windy, a także rampy i wyprofilowane podjazdy, aby nawet osoba jeżdżąca na wózku nie miała problemu z samodzielnym poruszaniem się po całym terenie. Przydatne będą również głośnomówiące domofony i wideofony, dzięki którym widać wszystkich wchodzących i łatwo zdecydować, czy chcemy kogoś wpuścić. Istotne jest także najbliższe otoczenie bloku i związana z nim infrastruktura, to znaczy sklepy, apteka, przychodnia lekarska, a także przystanki komunikacji miejskiej.

Oprócz otoczenia warto zwrócić uwagę na sam rozkład mieszkania i jego wielkość. Przede wszystkim ważne jest znalezienie mieszkania, w którym każde z pomieszczeń ma na tyle dużą powierzchnię, aby mogła do niego swobodnie wjechać osoba poruszająca się na wózku. Innym związanym z tym aspektem jest odpowiednia szerokość otworów drzwiowych i brak progów, a przynajmniej możliwość w miarę niewielkich przeróbek, aby doprowadzić do usunięcia progów.

Wiele innych udogodnień można wykonać już po zakupie mieszkania, aby senior mógł w każdej sytuacji poradzić sobie samodzielnie. Funkcjonalne jest na przykład zamontowanie w wielu miejscach poręczy, na których można się wesprzeć podczas wstawania lub przechodzenia na łóżko. Szczególnych przeróbek wymaga także łazienka, ponieważ cała podłoga i wszystkie inne powierzchnie powinny być antypoślizgowe. Natomiast pod prysznicem przydatne będzie również siedzisko ułatwiające wykonanie zabiegów higienicznych nawet u tych osób, które mają trudności z chodzeniem i utrzymywaniem równowagi.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]