Strona główna » Blog » Kredyt mieszkaniowy rozsądne rozwiązanie?

Kredyt mieszkaniowy rozsądne rozwiązanie?

Narzeczeństwo, kosztowny ślub, małżeństwo, wspólne zamieszkanie – taka zazwyczaj jest kolej rzeczy. W jaki sposób jednak, w tak krótkim czasie, zdobyć środki na kupno mieszkania?


Mało komu się to udaje, zwłaszcza gdy związek małżeński zawierają młodzi ludzie, którzy dopiero ukończyli studia, dostali (lub nawet jeszcze nie) pracę i co jest oczywiste, chcą stworzyć wspólny dom. Z pomocą przychodzą wówczas ogłoszenia wynajmu mieszkań z rzeczywiście atrakcyjnymi ofertami [zob. tu link do Jagły], jednak jak mówi dawne przysłowie „nie ma to jak własny kąt”. Oszczędzanie na kupno mieszkania może trwać „wieki”, a w dodatku, w między czasie, dana część zarobku będzie składana do „kieszeni wynajmującego”. Rady? Po co czekać, skoro tego rodzaju sytuacje kończą się w większości przypadków kredytem mieszkaniowym. Rynek gospodarczy wciąż się rozwija, w związku z tym i banki nie pozostają bierne w tej kwestii. Mając jednak na uwadze fakt, że decyzja o kredycie hipotecznym związana jest z daleką przyszłością kredytobiorcy, warto poznać zasady, jakimi powinno się kierować podczas dokonywania selekcji.

 

1. „Prześwietlenie” bankowe

 

Przed wzięciem kredytu hipotecznego, należy zasięgnąć porady specjalisty. Można ją uzyskać także w biurze „Jagły” [link]. Doradca kredytowy wskazuje dokumenty niezbędne do zrealizowania planu, aby uniknąć niepotrzebnego „biegania” i jak najszybciej osiągnąć cel. Podjęte wówczas zostaną konkretne działania banku, który sprawdzi czy osoby ubiegające się o kredyt nie mają zaległości, czy płacą wszystko w terminie i co najważniejsze, czy nie są zapisane w rejestrze długów, ponieważ w tej sytuacji już na wstępie, tracą możliwość zaciągnięcia kredytu na tak dużą kwotę. To istotny element całego procesu. Posiadanie kart kredytowych, czy jakichkolwiek nieuregulowanych płatności sprawia, że bank obniża naszą zdolność kredytową.

 

2. „Kruczki” kredytowe

 

Wybierając daną ofertę bankową, kredytobiorca powinien mieć na uwadze fakt, że bank nie zawsze będzie troszczył się o jego dobro, lecz przede wszystkim o własny zysk. Co to właściwie oznacza? Otóż, należy pamiętać, że oprócz marży kredytu, banki bardzo często dodatkowo doliczają rzeczy, których możemy nie chcieć, w związku z czym warto zdawać sobie sprawę z istniejącej możliwości rezygnacji z danej usługi. Nagle może się bowiem okazać, że konieczne jest założenie specjalnego funduszu inwestycyjnego, konta w danym banku oraz co oczywiste, zapewnienie o odpowiednim comiesięcznym dochodzie. Warto więc korzystać ze sprawdzonych źródeł i liczyć na pewnych doradców, do jakich należą specjaliści naszej firmy zlokalizowanej w Bydgoszczy.

 

3. Kalkulowanie możliwości

 

Jedną z podstawowych czynności podczas starań o kredyt jest przekalkulowanie własnych potrzeb. We wstępnych etapach działań, pomocne okazują się kalkulatory kredytowe [link]. Dzięki nim podliczone zostaną wszelkie koszty, jakie kredytobiorca będzie musiał ponieść podczas całego procesu związanego z zaciągnięciem kredytu. Ten zaprogramowany mechanizm, wskaże mu również właściwy bank, w jakim może starać się o przyznanie kredytu. Kalkulatory kredytowe znacznie ułatwiają plan kolejnych działań.

 

4. Kto ma szansę na kredyt?

 

Nie wszyscy mają jednakową szansę na kredyt. Ważne jest to, aby spełniać warunki, które dają bankom gwarancję spłaty kredytu przez kredytobiorcę w czasie objętym umową kredytową. Największym zaufaniem banki obdarzają zwłaszcza młodych ludzi, mających dobrze płatną i stałą pracę. Takie osoby uznają za „pewne”, ponieważ niespodziewanie nie zostaną bez grosza. Pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony, otrzymują trzymiesięczne wynagrodzenie w przypadku wypowiedzenia, w związku z czym, mają możliwość znalezienia kolejnego źródła dochodu. O zdolności kredytowej decyduje więc wynagrodzenie. To w dużej mierze od tego zależy, jaką wysokość kredytu zaproponuje bank.

 

Koszty “okołokredytowe”

 

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, to decyzja na wiele lat, warto więc poznać alternatywne sposoby umożliwiające obniżenie obciążenia. Jedną z opcji stanowi sytuacja finansowa. W przypadku wysokiego wkładu własnego, lepszym rozwiązaniem jest kredyt na krótszy czas. Wówczas, co prawda opłata miesięczna będzie wyższa, ale jednocześnie koszty spłaty zostaną zmniejszone. Im mniejszy kredyt, tym szybsza spłata oraz mniejsze odsetki. Inną formą obniżenia zadłużenia jest wcześniejsze uregulowanie zobowiązań wobec banku. Należy jednak sprawdzić czy bank nie przewiduje w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów.

 

Kupno mieszkania to ogromne wyzwanie finansowe zwłaszcza dla młodych ludzi. Łączy się z wieloma czynnikami, które powinno się dokładnie zaplanować. Wysokie koszty miesięcznych opłat mogą znacznie wpłynąć na atrakcyjność dotychczasowego życia. Pomocne w tym względzie wydają się być nowe programy państwowe, takie jak np. „Mieszkanie dla młodych”. Pisaliśmy już o tym projekcie [link], warto jednak raz jeszcze zaznaczyć, że wsparcie będzie polegało na dofinansowaniu wkładu własnego. W ramach pomocy, o jaką można starać się już od stycznia 2014 roku, młodzi ludzie otrzymają dotację wynoszącą nawet 20%. Należy więc pamiętać o dokładnym prześledzeniu zagadnień związanych z rynkiem nieruchomości, ponieważ bardzo często kredytobiorcy nawet nie wiedzą o istnieniu możliwości ułatwiających spłatę kredytu. Tej wiedzy z pewnością dostarczą nasi specjaliści, na których porady zawsze można liczyć biuro@jagla.pl.

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]