Strona główna » Blog » Kredyt hipoteczny krok po kroku

Niezbędna pomoc doradcy kredytowego

Marzysz o własnym mieszkaniu i zastanawiasz się nad opcjami finansowania inwestycji? Jedną z tych najczęściej wybieranych i najpopularniejszych jest kredyt hipoteczny, czyli pożyczka na cele mieszkaniowe. Dowiedz się, czym jest oraz jak przebiega proces jego przyznania krok po kroku.


Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to forma pożyczki udzielanej przez bank lub inną instytucję finansową. W zamian za udzielenie pożyczki, bank uzyskuje zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomość, którą finansuje. Kapitał uzyskany w ten sposób można przeznaczyć na różne cele, w tym na:

Kredyt hipoteczny zazwyczaj jest długoterminową pożyczką, którą spłaca się przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, a jego oprocentowanie jest zazwyczaj niższe, niż oprocentowanie innych form pożyczek Wynika to z faktu, że hipoteka, na który udzielany jest kredyt, stanowi dla banku bezpieczne zabezpieczenie pożyczki. 

Wybór oferty i ocena zdolności kredytowej

Wiele banków proponuje kredyty na różnych warunkach, dlatego warto zapoznać się z kilkoma z nich tak, aby uzyskać tą jak najlepszą. Pomóc w tym może doradca kredytowy, który dzięki współpracy z bankami może przeanalizować ich oferty zdecydowanie szybciej. Kolejnym krokiem jest wstępna ocena zdolności kredytowej, której dokonuje się na podstawie wysokości dochodów i zobowiązań finansowych. 

Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny

Gdy oferta jest już wybrana, należy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Na tym etapie wymagane jest przedłożenie dokumentów, takich jak:

  • zaświadczenie o zarobkach, 

  • PIT,

  • informacje o zobowiązaniach finansowych,

  • umowa o pracę.

Analiza wniosku i podpisanie umowy

Po złożeniu wniosku bank przeprowadza analizę zdolności kredytowej pożyczkobiorcy i dokonuje oceny wniosku. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji pożyczkobiorca podpisuje umowę kredytową z bankiem, w której opisane są wszystkie jej warunki. Ostatnim etapem jest wypłata kredytu i rozpoczęcie jego spłaty.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]