Strona główna » Blog » Kredyt hipoteczny i jego części składowe

Proces przyznawania kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest jedną z najczęściej stosowanych metod opłacania zakupu nieruchomości. Przy odpowiedniej zdolności kredytowej można rozłożyć spłatę jego wartości na kilkadziesiąt lat. Dowiedz się, czym jest kredyt hipoteczny oraz jakie są jego podstawowe części składowe.


Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to rodzaj pożyczki, którą można uzyskać na zakup lub remont nieruchomości, który jest zabezpieczony hipoteką na tejże nieruchomości. Kredyt ten może być wykorzystany nie tylko na zakup nieruchomości, ale także jej remont lub rozbudowę istniejącej nieruchomości, spłatę innych zobowiązań finansowych, a nawet na cele inwestycyjne. Kredyt hipoteczny jest zwykle udzielany na długi okres, nawet do 30 lat, co pozwala na rozłożenie spłaty pożyczki na wiele lat, co z kolei umożliwia obniżenie wysokości miesięcznych rat.

Proces przyznawania kredytu hipotecznego

Przy udzielaniu kredytu hipotecznego bank lub instytucja finansowa bada zdolność kredytową kredytobiorcy, aby określić, czy będzie on w stanie regularnie spłacać raty. W tym celu sprawdzane są m.in. dochody, wydatki, zobowiązania finansowe i zdolność kredytowa kredytobiorcy. Na podstawie tych informacji bank lub instytucja finansowa określa kwotę kredytu, oprocentowanie oraz okres kredytowania.

Co składa się koszt kredytu hipotecznego?

Kredyt możemy rozłożyć na część kapitałową oraz tą związaną z odsetkami i innymi kosztami kredytu. O ile ta pierwsza zależna jest od wysokości zobowiązania, drugą kreują różne czynniki zewnętrzne. Jednym z podstawowych jest kwota kredytu i okres kredytowania, czyli czas, w którym kredytobiorca ma obowiązek spłacić pożyczkę. Nie bez wpływu na koszt kredytu jest także oprocentowanie, czyli koszt określany jako procent od kwoty kredytu i naliczany co miesiąc lub kwartał. Przy wymienianiu kosztów kredytu nie można zapomnieć również o prowizji banku za udzielenie kredytu oraz jego ubezpieczeniu, które niekiedy nakładane jest przez banki obligatoryjnie. 

Doradztwo kredytowe – biuro nieruchomości Jagła Bydgoszcz

W Jagła Nieruchomości świadczymy usługę doradztwa kredytowego, zajmując się wszelkimi formalnościami oraz współpracując z największymi bankami w Bydgoszczy. Jeśli chcesz sfinansować zakup nieruchomości z kredytu, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]