Strona główna » Blog » Komu, kiedy i na jakich zasadach przysługuje mieszkanie zastępcze?

Komu, kiedy i na jakich zasadach przysługuje mieszkanie zastępcze?

Mieszkanie zastępcze jest doskonałą formą otrzymania własnego lokalu. Nie każdego stać na zakup własnego M, więc socjalne lub komunalne mieszkanie jest doskonałym rozwiązaniem, zdecydowanie lepszym niż wynajmowanie. Otrzymując mieszkanie zastępcze, musimy je odpowiednio urządzić, żeby godnie mieszkać. Często lokale są mocno zniszczone i konieczny jest generalny remont. Biuro Nieruchomości Jagła pomaga w urządzaniu mieszkań. Mieszkania zastępcze przyznawane są w różnych sytuacjach, również w dramatycznych, jak np. powodzi, wybuchu gazu w budynku, czy pożaru. Mieszkanie komunalne lub socjalne przyznawane jest przez gminę i pozwala w nim mieszkać przez czas nieokreślony. Takie lokale przyznawane są rodzinom, ale muszą one oczekiwać na otrzymanie decyzji, nawet kilka miesięcy. Aby otrzymać mieszkanie, muszą spełniać warunki dochodowe. Metraż uzależniony jest od wielkości rodziny. Mieszkania są przyznawane także osobom samotnym, które nie posiadają własnego M. Tak naprawdę lokal komunalny niczym nie odbiega od tego, jakie można kupić czy wynająć na wolnym rynku. Natomiast socjalne ma obniżony standard. Przyznawane są osobom, które zostały wyeksmitowane ze swoich mieszkań. Charakterystyczną sprawą jest niższy czynsz, by mieszkańców stać było na utrzymanie mieszkania.


Na jakich zasadach przysługuje mieszkanie zastępcze?

Mieszkanie zastępcze socjalne przysługuje osobom, które posiadały zaległości czynszowe, przez co podlegały eksmisji. Natomiast mieszkanie zastępcze komunalne, każdemu, kto nie posiada swoje mieszkania. Mieszka u rodziny czy w wynajętym lokalu. O tym, komu przysługuje mieszkanie komunalne bądź socjalne, stanowią przepisy. To przede wszystkim Ustawa z 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. To także uchwały, podejmowane przez miasta czy gminy, w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu tegoż miasta lub gminy. Praktycznie każdy może się o nie starać, ale w pierwszej kolejności otrzymują rodziny z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi. Zawsze jednak warto złożyć wniosek, bo może się okazać, że jest dostępne od ręki mieszkanie. Warto mieć na uwadze, że gminy ustalają zasady przyznawania mieszkań komunalnych i socjalnych. Liczą się przede wszystkim aktualne warunki lokalowe danej rodziny oraz sytuacja życiowa, a także dochody. Określane są kryteria dochodów przez gminę. Warto sprawdzić wcześniej, jakie warunki trzeba spełnić, by móc wystąpić z wnioskiem o przydział lokalu. Gminy określają zawsze termin, w jakim trzeba złożyć dokumenty, chcąc ubiegać się o mieszkanie komunalne lub socjalne. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie przez komisję mieszkaniową, powołaną przez urząd miasta lub urząd gminy. Komisja zbiera się raz na kwartał. Osoby znajdujące się na liście oczekujących na przydział, otrzymują wskazania według kolejności.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]