Strona główna » Blog » Kiedy zakup kawalerki się opłaca?

Kiedy zakup kawalerki się opłaca?

Kawalerki i mieszkania o niewielkim metrażu zwykle kuszą dość niskimi cenami. Często jednak panuje przekonanie, że zakup takiego lokum nie do końca jest dobrym pomysłem. Czy rzeczywiście taka opinia jest zgodna z prawdą? Z naszego doświadczenia wiemy, że to, co sprawdza się u jednych ludzi, niekoniecznie zadowoli innych. Podobnie jest w przypadku mieszkań o niewielkich metrażach. Z tego też powodu w tym artykule chcielibyśmy podpowiedzieć, w jakich sytuacjach i dla kogo zakup kawalerki może być naprawdę dobrą inwestycją.


Dla kogo kawalerka?

Słowo “kawalerka” - jak nietrudno się domyślić - pochodzi od słowa kawaler. I rzeczywiście ta nazwa doskonale określa grupę docelową, która z pewnością będzie zadowolona z tego typu inwestycji. Osoby mieszkające w pojedynkę, które nadal się uczą lub poświęcają się karierze zawodowej, zapewne wcale nie będą narzekać na brak miejsca w kawalerce. I tutaj od razu należy wyjaśnić sobie, że współczesne mieszkania o małych metrażach zupełnie nie przypominają już tych sprzed kilkunastu lat. Nowoczesne kawalerki są przestronne, ich rozkład jest funkcjonalny i pozwalający na optymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Jeśli odpowiednio urządzimy naszą kawalerkę, wcale nie odczujemy braku dodatkowych pokojów. Co więcej, kawalerki chętnie kupowane są przez rodziców dla dzieci, które rozpoczęły edukację wyższą. To korzystniejsze rozwiązanie niż wieloletni wynajem.

 

Kawalerka może się sprawdzić również w przypadku mieszkania z partnerem lub partnerką. Problem może pojawić się, gdy rodzina się powiększy. Małe mieszkanie niestety w tym przypadku może okazać się niewystarczające. Dlaczego decydując się na zakup kawalerki, warto zwrócić uwagę na kilka innych czynników (opisanych poniżej), które mogą podnieść szansę na sprzedaż lub wynajem lokum, gdy przestanie ono spełniać nasze oczekiwania.

Na co zwracać uwagę, decydując się na zakup kawalerki?

Zakup kawalerki warto traktować jak inwestycję. Przede wszystkim kupując własne mieszkanie, nie musimy co miesiąc poświęcać sporej sumy pieniędzy na wynajem. Jeśli więc dysponujemy odpowiednią sumą oszczędności lub mamy szansę na kredyt, kawalerka to dobry sposób na start - nawet w przypadku mieszkania w pojedynkę. Niemniej warto wziąć pod uwagę sytuację, w której przestanie nam ona wystarczać. Wówczas mamy dwie możliwości: sprzedaż lub wynajem. W obu przypadkach możemy na naszej kawalerce zyskać, jeśli zwrócimy uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak m.in. dobra lokalizacja (centrum lub blisko centrum, ewentualnie blisko uczelni wyższych), spokojna i przyjazna okolica, bliskość z głównymi węzłami komunikacyjnymi, prestiż budynku, bliskość obiektów handlowo-usługowych itd.

Podsumowując: zakup kawalerki to opłacalna inwestycja pod warunkiem, że uwzględnimy zarówno swoje aktualne oczekiwania, jak i potrzeby w przyszłości.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]