Strona główna » Blog » Kiedy warto kupić mieszkanie do remontu?

Kiedy warto kupić mieszkanie do remontu?

Na rynku nieruchomości oferowane są różne rodzaje obiektów mieszkalnych. Można zdecydować się na zakup lokalu nowego w tzw. stanie deweloperskim, który wymaga wykończenia. Dostępne są również lokale z rynku wtórnego gotowe do zamieszkania zaraz po wprowadzeniu. Rynek wtórny oferuje również mieszkania do remontu. I to właśnie tej trzeciej grupie mieszkań poświęcimy nieco uwagi.


Mieszkania do remontu wymagają posiadania dodatkowego kapitału, który trzeba będzie przeznaczyć na przystosowanie lokalu do zamieszkania. Jednocześnie są zwykle nieco tańsze niż mieszkania nowe czy nadające się do zamieszkania od razu. Taka inwestycja może się więc niekiedy opłacić. Podpowiadamy, kiedy warto zainteresować się mieszkaniem do remontu?

Mieszkanie do remontu — czy taka inwestycja się opłaca?

Przede wszystkim warto pamiętać, że istnieją spore różnice między mieszkaniami do remontu. Możemy znaleźć takie, które wymagają jedynie niewielkiego odświeżenia, czasami jednak konieczna jest gruntowna przebudowa lokalu lub doprowadzenie go niemal do stanu jak po wykończeniu. Oprócz wyrzucenia starych mebli i innych akcesoriów domowych niezbędne jest także usunięcie starych wykładzin, terakoty, glazury, wymiana drzwi i okien, instalacji itd. Opłacalność całej inwestycji w dużej mierze zależy od tego, do jakiego stopnia trzeba będzie odnowić mieszkanie.

W związku z tym już na etapie podejmowania decyzji należy szczegółowo oszacować koszty poszczególnych prac. W ten sposób przekonamy się, czy kapitalny remont będzie nas kosztował 10, czy może 50 tys. zł. W ten sposób unikniemy też przykrych niespodzianek w przyszłości, jeśli zdecydujemy się na zakup takiego lokalu. Ogólny koszt remontu można znacząco zminimalizować, samodzielnie wykonując część prac. Oszczędzić można również na stosowaniu nieco tańszych materiałów, aczkolwiek to niekiedy wiąże się z koniecznością wyboru nieco gorszych jakościowo produktów. Oszacowany koszt remontu daje nam konkretną informację na temat tego, o ile tańsze powinno być mieszkanie do remontu od innych lokali na rynku. Dla porównania warto przeanalizować inne mieszkania dostępne na rynku w tej samej okolicy i o podobnym metrażu.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]