Strona główna » Blog » Jakie są podstawowe zasady preferencyjnego kredytu i kto może z niego skorzystać?

Bezpieczny Kredyt 2% a zakup mieszkania z rynku wtórnego

Zakup mieszkania z rynku wtórnego to duża inwestycja. W tym roku jednak program Bezpieczny kredyt 2 procent umożliwia łatwiejszy zakup lokalu mieszkalnego, dzięki dofinansowaniu kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu. Jakie są podstawowe zasady preferencyjnego kredytu i kto może z niego skorzystać? Tego dowiesz się z naszego artykułu, zachęcamy do lektury!
Do kogo jest skierowany program?

Program jest skierowany do  osób, które nie ukończyły jeszcze 45. roku życia. Jednakże w przypadku małżeństwa lub partnerów, którzy mają przynajmniej jedno wspólne dziecko wystarczy, że warunek dot. wieku spełni jedna z osób. Kredytobiorca musi również spełnić podstawowy warunek, od którego nie ma odstępstw, mianowicie – mieć zdolność kredytową.

Kolejnym warunkiem jest to, aby kredytobiorca nie miał w przeszłości ani obecnie mieszkania, domu, lub spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania lub domu. Wyjątek stanowi małżeństwo lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka, w którym jedno z partnerów spełni postulat. 

Informacje o wysokości kredytu i dopłacie

  1. Maksymalna wysokość kredytu wynosi:

  • 500 tys. złotych dla singla,

  • 600 tys. złotych dla małżonków lub osób wychowujących w gospodarstwie domowym przynajmniej 1 dziecko,

  • 150 tysięcy na sfinansowanie budowy domu, który jest w trakcie budowy i był finansowany gotówką, pod warunkiem że kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub w jego gospodarstwie domowym mieszka co najmniej jedno dziecko,

  • 100 tysięcy złotych na sfinansowanie budowy domu, który jest w trakcie budowy i był finansowany gotówką, jeśli kredytobiorca prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Program nie przewiduje limitu ceny za 1m2 nabywanego mieszkania lub domu. W okresie pierwszych 10 lat spłaty kredytu oprocentowanie kredytu wynosi dla kredytobiorcy 2%, jednak należy pamiętać, że jest ono powiększone o marżę, prowizję, a także inne opłaty bankowe.

Brak zmiany warunków spłaty kredytu przez pierwsze 10 lat jest zagwarantowany przez Ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Po upływie 10 lat i spłaceniu 120 rat z pomocą państwa kredytobiorca będzie musiał płacić ratę zgodnie z obecnie obowiązującym poziomem oprocentowania, ustalanym przez bank.

Jeśli nie mamy wkładu własnego, to możemy równolegle skorzystać z innego programu – mieszkanie bez wkładu własnego.