Strona główna » Blog » Jakie konsekwencje niesie ze sobą ustanowienie hipoteki na nieruchomości?

Jakie konsekwencje niesie ze sobą ustanowienie hipoteki na nieruchomości?

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości wiele osób kojarzy bardzo negatywnie. Jednak jest to nie tylko sposób zabezpieczenia się przez bank. Skorzystanie z kredytu hipotecznego dla wielu osób jest szansą na zrealizowanie marzeń o własnym domu czy mieszkaniu. Duże znaczenie ma również to, kto jest naszym wierzycielem. Obecnie ceny nieruchomości są naprawdę wysokie, mało kto jest w stanie pozwolić sobie na zakup ich za gotówkę, a proces zbierania środków może trwać naprawdę długo. Skorzystanie z opcji hipoteki na nieruchomość nie jest ryzykownym rozwiązaniem, jednak w przypadku niewywiązania się z umowy należy liczyć się z konsekwencjami.


Jakie są konsekwencje skorzystania z oferty hipoteki na nieruchomość?

Jeżeli korzystamy z oferty hipotecznej od sprawdzonego wierzyciela, w większości przypadków nie powinniśmy mieć z nią żadnych problemów. Aby mieć pewność, że wymarzona nieruchomość zostanie skredytowana na korzystnych dla nas warunkach, a hipoteka nie przysporzy nam żadnych dodatkowych stresów, warto skorzystać z pomocy doradztwa kredytowego. Niektóre profesjonalne agencje nieruchomości zapewniają swoim klientom także obsługę finansową, dzięki czemu cały proces, od wyboru mieszkania, przez uzyskiwanie kredytu po przeprowadzkę jest wspierany przez doświadczonych specjalistów.

Obecnie dostępne jest kilka rodzajów hipotek. Najbardziej popularna jest hipoteka przymusowa, łączna oraz umowna. Pierwsza z nich zawierana jest bez zgody właściciela nieruchomości. Ustanawiana jest za zgodą uprawnionego do tego organu. Tego rodzaju hipoteka powstaje na przykład w przypadku sporego zadłużenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Hipoteka łączna ustanawiana jest na kilku nieruchomościach. W przypadku niewywiązania się z umowy hipotecznej bank może egzekwować spłatę z wybranej nieruchomości. Hipoteka umowna powstaje poprzez złożenie przez właściciela nieruchomości dobrowolnego oświadczenia w formie aktu notarialnego. Przykładem tego jest hipoteka bankowa.

Najgorszą możliwą konsekwencją kredytu hipotecznego na nieruchomość jest jej zajęcie przez komornika, a w dalszym postępowaniu – zlicytowanie. Jednak tego rodzaju działania podejmowane są jedynie wówczas, kiedy osoba zobowiązana do uiszczania rat nie wywiązuje się z tego obowiązku. Wierzyciel, pożyczający dużą sumę pieniędzy musi w jakiś sposób zabezpieczyć się przed klientami, którzy nie opłacają wymaganych rat.