Strona główna » Blog » Jak wystawić mieszkanie na sprzedaż?

Jak wystawić mieszkanie na sprzedaż?

Sprzedaż mieszkania na warunkach korzystnych dla właściciela nie jest prostym zadaniem. Można samodzielnie zamieścić swoją ofertę w serwisach ogłoszeniowych lub skorzystać z pomocy profesjonalistów i powierzyć zadanie sprzedaży mieszkania biurze nieruchomości. Drugie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i środki finansowe, a także w 100% wykorzystać potencjał nieruchomości i ograniczyć zbędny stres i ryzyko błędów. Sprawdźmy, jak krok po kroku sprzedać mieszkanie i przygotować nieruchomość do tego celu.


 

Sprzedaż mieszkania krok po kroku


Pierwszym krokiem do rozpoczęcia procesu sprzedażowego jest ustalenie stanu prawnego nieruchomości. Agent nieruchomości musi upewnić się, czy klient posiada pełne prawo własnościowe. W niektórych przypadkach konieczna jest współpraca z notariuszem, najczęściej w celu przeniesienia własności na jedną osobę, jeżeli nieruchomość została otrzymana w wyniku spadku przed kilku spadkobierców. Istotne jest także ustalenie, czy nieruchomość jest zadłużona lub obciążona kredytem hipotecznym. Drugi krok to skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego. Oszacuje on wartość rynkową nieruchomości i przygotuje na tej podstawie dokument urzędowy w postaci operatu szacunkowego. Trzeci krok to przygotowanie niezbędnych dokumentów. Zaliczamy do nich odpis z księgi wieczystej, akt notarialny potwierdzający prawo własności lub dokument ze spółdzielni potwierdzający prawo do lokalu, zaświadczenia o zadłużeniach lub ich braku, zaświadczenia o ilości zameldowanych osób i regulowaniu zobowiązań podatkowych za nieruchomość, zaświadczenia o saldzie opłat eksploatacyjnych oraz promesę wierzyciela.

 

Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów można samodzielnie wystawić ogłoszenie na portalu internetowym lub podpisać umowę o współpracy z zaufanym biurem nieruchomości. Warto mieć przy tym na uwadze, że profesjonalne biuro nieruchomości wykona w naszym imieniu powyższe trzy kroki i zadba o dopełnienie wszelkich formalności prawnych. Zasady współpracy z biurem nieruchomości regulowane są umową, dlatego należy dokładnie zapoznać się z jej postanowieniami. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wysokość prowizji. 


Po znalezieniu potencjalnego klienta należy podpisać z nim umowę przedwstępną i wyznaczyć w niej dokładny termin zawarcia ostatecznej umowy sprzedażowej. Umowa musi zostać podpisana u notariusza. Po jej zawarciu niezbędne jest opłacenie stosownych podatków oraz przekazanie mieszkania nabywcom wraz z podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Naliczenie podatku dochodowego z tytułu sprzedaży mieszkania określa się w trzech progach podatkowych. We wszystkich krokach właścicielowi nieruchomości będzie towarzyszył pośrednik, który nie tylko przygotuje niezbędne dokumenty, ale także wyjaśni wszystkie wątpliwości.

 

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży? 


Przed wykonaniem profesjonalnych zdjęć w celu ich umieszczenia w ofercie biura nieruchomości lub na portalu ogłoszeniowym, mieszkanie należy odpowiednio przygotować. Przeprowadzanie generalnego remontu może okazać się nieopłacalne, ale wykonanie drobnych napraw i poprawek aranżacyjnych z pewnością podniesie wartość mieszkania. Można o te kwestie zatroszczyć się samodzielnie lub skorzystać z usług specjalistów w zakresie home stagingu. Home staging czyli wizaż nieruchomości to działania, mające na celu zaprezentowanie potencjału funkcjonalnego mieszkania. Opiera się on na znaczeniu pierwszego wrażenia i wykorzystuje techniki depersonalizacji i neutralizacji wnętrza. 

Wszystkie osobiste drobiazgi i intymne pamiątki muszą zniknąć na czas prezentacji. Potencjalny klient nie będzie czuł się komfortowo we wnętrzach, w których na każdym kroku będzie stykał się historią obecnych właścicieli. Negatywnie wpłynie to na komfort psychiczny w trakcie oglądania i sprawi, że walory wizualne mieszkania stracą na wartości. Z tego względu specjaliści od home stagingu pochowają ramki ze zdjęciami, kosmetyki i przybory toaletowe, dziecięce zabawki, plakaty i osobiste przedmioty. Z przedpokoju usuną buty i kurtki, a w kuchni uprzątną większość rzeczy, znajdujących się na blacie. W home stagingu doskonale sprawdza się zasada im mniej tym lepiej


Specjaliści od home stagingu zadbają o to, by wnętrze było schludne, przyjazne w odbiorze i jednorodne stylistycznie. Zwrócą uwagę na takie elementy, jak estetyczna narzuta na łóżko, rozmieszczenie kwiatów doniczkowych i stylowych dodatków, ustawienie w kuchni misy z owocami czy powieszenie na ścianie pustej ramki zdjęciowej. Takie zabiegi sprawiają, że potencjalny klient będzie mógł wyobrazić sobie samego siebie w danym mieszkaniu. Czasem ustawienie ozdobnej świeczki, zmiana firan na bardziej szykowne czy udekorowanie kanapy stylowymi poduszkami potrafi zdziałać cuda. Bardzo ważne jest prawidłowe oświetlenie mieszkania w trakcie prezentacji i zadbanie o jego zapach. Home staging polega także na „odgracaniu” mieszkań czyli pozbywaniu się z nich na czas prezentacji nadmiernej ilości mebli i przedmiotów. Nieruchomość przeładowana wyposażeniem wydaje się znacznie mniej atrakcyjna. Warto mieć na uwadze, że profesjonalne przygotowanie mieszkania potrafi zmaksymalizować jego cenę nawet o 10%-15%.

 

Kluczem do sukcesu jest zadbanie o stan techniczny wszystkich pomieszczeń, zwłaszcza kuchni i łazienki. Armatura łazienkowa, sprzęty AGD i meble muszą zostać dokładnie wyczyszczone. Warto naprawić cieknący kran, naoliwić zawiasy w drzwiach, wymienić zepsute żarówki i wypastować podłogi. Drobne naprawy nie są kosztowne, a mogą przynieść duże zyski i poprawić odbiór wizualny mieszkania. Umycie okien i szklanych powierzchni bez pozostawiania nieestetycznych smug jest niezbędne. Dobrym pomysłem może okazać się odświeżenie wnętrza w postaci pomalowania ścian na delikatne, neutralne barwy. Zabrudzone ściany, odpadający tynk, brudne karnisze, odrapane drzwi wewnętrzne czy suszące się w łazience pranie są absolutnie nie do przyjęcia.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]