Strona główna » Blog » Jak układ mieszkania wpływa na jego cenę?

Jak układ mieszkania wpływa na jego cenę?

Odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń, ich rozmiar i liczba, a także „widna” kuchnia mają znaczny wpływ na cenę mieszkania. Im bardziej jest ono nowatorskie i praktyczne, tym droższe. Przyjrzyjmy się teraz dokładniej, w jaki sposób układ mieszkania wpływa na jego cenę.


 

Funkcjonalność mieszkania to podstawa


Zauważmy, że mieszkania, w których zamiast wydzielonej kuchni jest aneks kuchenny, są o pewien procent droższe od tych, w których kuchnia funkcjonuje jako osobny pokój. Z kolei w mieszkaniach, w których łazienka i toaleta są rozmieszczone oddzielnie, jest nieco taniej.

Istotną kwestią jest także ta, czy mieszkanie jest zbudowane tak, że daje wiele możliwości aranżacyjnych: czy można tak zaplanować rozstawienie w nim mebli, że będzie to praktyczne, pozwoli na zachowanie większej ilości pustej przestrzeni, a także umożliwi, od czasu do czasu, zmianę w układzie mebli. Im bardziej ustawne mieszkanie, tym niestety droższe.

 

Jeśli nie wiesz, jaki układ mieszkania byłby dla Ciebie optymalny, oferujemy pomoc w zakupie nieruchomości w Bydgoszczy: mamy bogatą ofertę mieszkań.

Praktyczne rozmieszczenie pokoi w nowoczesnym budownictwie ma duże znaczenie. Mieszkania, w których łazienka umieszczona jest tak, że trzeba do niej wchodzić przez pokój, w której jest inna osoba – są niefunkcjonalne, a więc tańsze, a te, w których do łazienki wchodzi się bezpośrednio przez przedpokój – kosztują nieco więcej. Oczywiście nie jest to zasadą, ponieważ dużo zależy od metrażu, ale warto na to zwracać uwagę.  

 

Kolejnymi ważnymi kwestiami w rozkładzie mieszkania są oczywiście układ okien i obecność balkonu. Wiadomo, że cena mieszkania z balkonem automatycznie wzrasta. Mieszkania, które mają niewielkie okna, a światło wpada do nich przez trzy godziny dziennie – będą wycenione na znacznie mniej, ponieważ taki układ jest mało komfortowy i przyjazny dla osób w nich mieszkających.