Strona główna » Blog » Jak szukać dobrej agencji nieruchomości?

Jak szukać dobrej agencji nieruchomości?

Pośrednika poszukujemy pośród ogłoszeń internetowych (64 proc.), jak również korzystamy z polecenia znajomych (31 proc.). Zarówno poszukujący, jak i sprzedający wskazali te formy poszukiwania agencji jako główne w swoich odpowiedziach.


Dane wskazują także, że usługi pośrednika są atrakcyjne ze względu na wygodę i szybkość załatwienia sprawy.

W Polsce pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to zawód młody. W krajach o wykształconym przez dziesiątki, a nawet setki lat rynku nieruchomości, to zawód szanowany, cieszący się wysokim prestiżem. Tylko jak znaleźć wiarygodne i profesjonalne biuro pośrednictwa nieruchomości?

Poszukiwanie lub sprzedaż nieruchomości przy pomocy profesjonalnej agencji to rozwiązanie, które zyskuje na popularności w naszym kraju.
- Wbrew pozorom, zawód pośrednika nie jest łatwy, choć kusi szybkimi i wysokimi zarobkami szczególnie w warunkach ożywionej koniunktury. Ale pośrednik sprawdza się właśnie  wtedy, gdy liczba transakcji maleje, ceny spadają, a on jednak radzi sobie nie najgorzej - mówi Olimpia Bronowicka, Rzecznik Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

 

Tajemnica zawodu tkwi w doświadczeniu

 

Osoba pośrednicząca w nabyciu lub sprzedaży nieruchomości i posiadająca kilka lat stażu jest na tyle świadoma, co dzieje się na rynku, że można jej ufać.

- Ale to nie tylko kwestia doświadczenia. Pośrednik ma obowiązek permanentnego kształcenia. Zmienia się bowiem prawo, zmieniają się sytuacje na rynku. Szkolenia służą nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale i wymianie doświadczeń z kolegami po fachu. Tak samo kongresy, zjazdy, a nawet spotkania towarzyskie. Pośrednicy korzystają też w swoich stowarzyszeniach z lektur, serwisów informacyjnych i innych materiałów - mówi Olimpia Bronowicka, Rzecznik Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Podstawowym atutem idealnego pośrednika jest jego licencja zawodowa, czyli dokument uprawniający do wykonywania zawodu. Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza niebawem wykreślić ten zawód z listy profesji regulowanych i do jego wykonywania nie będzie już ona potrzebna.

- Pośrednicy posiadający obecnie licencje nie boją się zalania rynku nowymi osobami bez licencji, ponieważ klienci i tak wybiorą tych, którzy mają uprawnienia, aby czuć się bezpiecznie - mówi Olimpia Bronowicka.

 

Ważnym elementem pracy pośrednika jest także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu. Taką informację również należy sprawdzić.
Przynależność agencji do stowarzyszeń lub federacji nieruchomości nie stanowi wymogu, ale jest pozytywnie postrzegana przez klientów, ponieważ członkostwo w takich  organizacjach wiąże się z przestrzeganiem większej liczby regulaminów.

Po podjęciu decyzji o wyborze biura należy zawrzeć w pisemnej formie umowę o pośrednictwo.

 

Autor: Artur Osak 15.05.2012, cała Polska

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]