Strona główna » Blog » Jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze?

Dwa rodzaje prawa spółdzielczego

Spółdzielcze prawo wymaga uwzględniania zdania spółdzielni mieszkaniowej przy większości decyzji podejmowanych w sprawie lokalu, o niewielu kwestiach można decydować samodzielnie. Przed podjęciem próby sprzedania zadłużonego mieszkania spółdzielczego warto więc najpierw zapoznać się z różnicami między spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania a spółdzielczym własnościowym prawem do mieszkania.Dwa rodzaje prawa spółdzielczego

Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania to prawo niezbywalne. Takiego lokalu nie możemy:

  • sprzedać, 

  • zapisać w spadku,

  • odziedziczyć,

  • darować.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest zbywalne. Taki lokal można sprzedać, darować, zapisać w spadku, a nawet obciążyć je hipoteką. Tyczy się to jednak nie samego mieszkania, lecz prawa do jego używania.

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze?

W przypadku zadłużonego mieszkania spółdzielczego nowy nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania nie odpowiada za czynszowe długi poprzednika (za wyjątkiem lokalu zabezpieczonego hipoteką). Obie strony mogą jednak zgodzić się na to, że w zamian za niższą cenę sprzedaży nabywca spłaci długi sprzedawcy.

Jeżeli nie możesz znaleźć kupca, świetnym rozwiązaniem może się okazać skorzystanie z usług biura nieruchomości, które zajmuje się skupem zadłużonych mieszkań. Jagła Nieruchomości zapewnia szybką wycenę lokalu oraz finalizację transakcji oraz pozwala uniknąć problemów komorniczych.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]