Strona główna » Blog » Jak sprawdzić wysokość czynszu przed zakupem mieszkania?

Jak sprawdzić wysokość czynszu przed zakupem mieszkania?

W przypadku zakupu mieszkania na inwestora czyha sporo pułapek, o których wielu zdaje sobie sprawę dopiero po nabyciu danej nieruchomości. Jedną z nich może być wysokość czynszu. W jaki sposób można ją sprawdzić oraz co sprawia, że jest to tak istotne?Dlaczego należy sprawdzić wysokość czynszu?

 

Nawet kilkadziesiąt złotych różnicy w comiesięcznych wydatkach na czynsz, to po wielu latach konkretne oszczędności. Dlatego też nie można pominąć tego aspektu zwłaszcza, gdy dobrze planujemy domowy budżet i chcemy upewnić się, że nasze comiesięczne wynagrodzenie będzie w stanie pokrywać takie wydatki.

 

Sprawdzenie wysokości czynszu przed zakupem mieszkania pozwoli ustalić też, co się na niego składa. Trzeba jednak dokładnie przyjrzeć się, jakie są to kwoty, a także kto użytkuje dany lokal. W przypadku starszych osób zaliczki na media zazwyczaj są zdecydowanie niższe, dlatego też trzeba skalkulować, jak opłaty będą wyglądać w przypadku większej liczby lokatorów. Może się bowiem okazać, że tanie na pierwszy rzut oka mieszkanie okaże się naprawdę drogie w użytkowaniu, co będzie w sposób znaczący wpływać na comiesięczny budżet inwestora.

 

Jak sprawdzić wysokość czynszu?


W tym celu konieczne jest pozyskanie wydruków opłat administracyjnych. Niezbędne są więc aktualne zaświadczenia, przy czym najlepiej, aby były one z kilku miesięcy. Niektórzy sprzedawcy stosują bowiem praktykę zaniżania opłat, dlatego też tak istotne znaczenie ma to, aby skrupulatnie przeanalizować dostarczone wyciągi. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie warto skorzystać też z naszej pomocy przy zakupie mieszkania. Nasze wsparcie to bowiem także dogłębna weryfikacja dokumentacji pozwalająca upewnić się, że dostarczone dane są wiarygodne.

 

Jak widać sprawdzenie wysokości czynszu (najlepiej bardzo skrupulatnie) to punkt, o którym po prostu nie można zapomnieć. Oczywiście trzeba pamiętać także o wielu innych kwestiach, dlatego też aby nie pominąć żadnej z nich, serdecznie zachęcamy do skorzystania ze wsparcia w tym zakresie.