Strona główna » Blog » Jak koronawirus wpłynął na kredyty hipoteczne?

Jak koronawirus wpłynął na kredyty hipoteczne?

Sytuacja związana z pojawieniem się wirusa COVID-19 przyczyniła się do wielu zmian w gospodarce. Osoby, które w czasie pandemii starały się o kredyt hipoteczny wiedzą, że również banki musiały przystosować się do nowej rzeczywistości. W związku z tym, że kredyt hipoteczny to dla wielu Polaków jedyna szansa na zakup własnego mieszkania, warto wiedzieć, jak koronawirus wpłynął  na możliwości, które oferują banki w tym zakresie. Jakie są najważniejsze zmiany dotyczące udzielania kredytów w czasie pandemii?


Wkład własny a koronawirus 

 

Pojawienie się pandemii koronawirusa w Polsce znacznie wpłynęło na proces udzielania przez banki kredytów gotówkowych czy hipotecznych. Sytuacja stała się niepewna, w związku z czym banki odnotowały spadek popytu na kredyty, szczególnie w marcu i kwietniu 2020 roku, kiedy Polacy zaczęli odczuwać pierwsze skutki pandemii. Możliwość otrzymania kredytu hipotecznego została utrudniona, ponieważ w okresie pandemii wielu Polaków straciło pracę lub wysokość osiąganych przez nich zarobków uległa zmniejszeniu. Oprócz tego bankom trudno było prognozować możliwość terminowych spłat należności przez klientów, ponieważ sytuacja zmienia się właściwie z tygodnia na tydzień. Właśnie dlatego wiele banków zdecydowało się na zaostrzenie warunków stawianym kredytobiorcom. Mowa tutaj przede wszystkim o formie zatrudnienia (najbardziej wiarygodne są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony), a także o wysokości wkładu własnego, który przed pandemią najczęściej wynosił od 10 do 20%, natomiast po jej pojawieniu się wiele instytucji podniosło wymagania w tym zakresie do 30, a nawet 40% wartości nieruchomości. Obecnie jednak sytuacja nieco się ustabilizowała, ponieważ niektóre banki powróciły do warunków sprzed pandemii.

Czy warto decydować się na kredyt hipoteczny w dobie pandemii? 

 

Wiele osób, które planowały zakup mieszkania, odłożyło decyzję o kredycie hipotecznym w związku z obawą o miejsce pracy czy wysokość zarobków. Okazuje się jednak, że obecna sytuacja w niektórych przypadkach jest dobrym momentem do starania się o kredyt na mieszkanie. Mowa tutaj na przykład o osobach, które prowadzą własną działalność i musiały ją zawiesić w czasie pandemii, jednak mogą udokumentować stabilne dochody za ostatnie miesiące. Warto mieć jednak na uwadze to, co może się wydarzyć w kolejnych miesiącach i rozsądnie podjąć decyzję. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem nieruchomości. Współpracujemy z instytucjami finansowymi i bankami i pomagamy Klientom w podjęciu odpowiedzialnych decyzji.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]