Strona główna » Blog » Jak dobrać metraż mieszkania do osobistego zapotrzebowania?

Jak dobrać metraż mieszkania do osobistego zapotrzebowania?

Jedną z najważniejszych kwestii do rozważenia przed zakupem mieszkania jest odpowiedni dobór jego wielkości do własnych potrzeb. Przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę podczas obliczania powierzchni przyszłego mieszkania.


Pamiętaj, że od metrażu zależą koszty wykończenia i urządzenia lokalu, a także późniejsze wydatki, takie jak czynsz czy podatek od nieruchomości, Dlatego ważne jest dokładne przemyślenie swojego wyboru, aby ograniczyć zbędne wydatki.

 

Co wziąć pod uwagę przy wybieraniu metrażu mieszkania?

 

Wybór powierzchni mieszkania zwykle zależy przede wszystkim od możliwości finansowych, dopiero później od potrzeb. Poniżej podaliśmy kilka propozycji mieszkań dostosowanych do różnych preferencji, jednak warto pamiętać, że podane metraże są dość umowne.


Tryb życia może wpłynąć na decyzję o wielkości mieszkania. Osoby spędzające dużo czasu poza domem zwykle kupują mieszkanie o niewielkim metrażu, ponieważ jest to dobra okazja do zaoszczędzenia pieniędzy. Ponadto, jeśli szukasz mieszkania tylko dla siebie, doskonale sprawdzi się kawalerka, której powierzchnia użytkowa wynosi minimum 30 m². Jest to ekonomiczne i znacznie ułatwia życie. Jednak jeśli jesteś osobą towarzyską i lubisz zapraszać do siebie znajomych – zastanów się, czy nieco większa powierzchnia nie będzie dla Ciebie znacznie bardziej wygodna.

 

Dla pary polecane jest mieszkanie 2-pokojowe o wymiarach od 35 m² do 45 m². Sypialnia i pokój dzienny mogą wystarczyć, aby dwie osoby poczuły się komfortowo i miały przestrzeń dla siebie. W przypadku mieszkania przeznaczonego dla rodziny, które ma służyć przez wiele lat, warto zainwestować w możliwie największy metraż. Optymalny wymiar dla czteroosobowej rodziny to 70–80 m². Jeśli masz taką możliwość –  zasada „im więcej, tym lepiej” sprawdzi się doskonale. Osobna przestrzeń dla każdego z mieszkańców jest bardzo ważna, szczególnie wtedy, kiedy planuje się potomstwo. Dzieci powinny mieć zapewnione własne pokoje, a rodzice prywatność, dlatego zalecamy zastanowić się nad dużym lokalem z wieloma pokojami.